هپاتیت A و E ویژه پزشکان

Hepatitis A & E

هپاتيت E

هپاتيت E يك بيماري ويروسي حاد و خود محدودشونده است و راه انتقال روده اي دارد؛ گرچه راه هاي ديگر انتقال هم گزارش شده است. هپاتيت E  در منطقه آسيا اندميك مي باشد، ولي در كشورهاي صنعتي به طور نادر قابل شناسايي است. در سال ۱۹۷۰ براي اولين بار اين بيماري در هندوستان باعث يك اپيدمي هپاتيت منتقل شونده از آب شد، در حالي كه بيماران از نظر سرولوژي هپاتيت A منفي بودند و تمام بيماران مبتلا شده، آنتي بادي IgG براي هپاتيتA  را داشتند و IgM هپاتيت A در آ نها منفي بود كه اين امر بيانگر وجود سابقه عفونت هپاتيت A در اين افراد و ايجاد مقاوم در مقابل اين نوع هپاتيت بوده است. چند سال بعد Balayan و همكاران به وجود ويروس جديد پی بردند كه در ابتدا به عنوان هپاتيت اپيدميك NonA-NonB يا هپاتيت روده اي  NonA-NonB

نامگذاري گرديد و بعداً به عنوان هپاتيت E شناخته شد.

هپاتيت ويروسي، نوعي بيماري است كه باعث نكروز و التهاب در كبد می شود و توسط ويروس هاي شناخته شده اي مثل ويروس هپاتيت B ،C ،D ،E ،G ،A  وT  به وجود مي آيد. هپاتيتهاي نوع E و A انتقال دهاني-مدفوعي دارند و انتقال بقيه موارد به صورت خوني است.

در كشورهاي در حال توسعه، هپاتيت اپيدميك و اسپوراديك ديده شد كه مشخصات آن با هيچ يك از هپاتيت هاي E و A منطبق نبود و به عنوان هپاتيت انتقال روده اي و به نام هپاتيت Non A-Non B شناخته شد. اين بيماري بعداً توسط ميكروسكوپ الكتروني در آزمايش مدفوع تشخيص داده شد و به عنوان هپاتيت E نامگذاري گرديد. هپاتيت E شبيه هپاتيت A است و بيشترين علت اپيدمي آن به خاطر آلودگي آب به مدفوع است. موارد ثانويه در اعضاي خانواده كمتر ديده مي شود و يك بيماري خود محدود شونده است. هپاتيت E ممكن است حالت كلستاز ايجاد كند و آنزيم هاي كبد در اين بيماري شبيه ساير هپاتيت هاي ويروسي، بالا است؛ ولي آلكالن فسفاتاز نسبت به بقيه بالاتر است و گاهي باعث طولاني شدن دوره بيماري هپاتيت مي شود.

جهت دانلود کتاب کلیک نمائید.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *