اجرای برنامه مراقبت مادران باردار در سیستان و بلوچستان

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: مهمترین عوامل عفونی بیماری هپاتیت که از راه آب و غذا منتقل می‌شوند، ویروس‌های نوع A وE و مهمترین ویروس‌هایی که از طریق خون، ترشحات خونی، بزاق، نزدیکی جنسی، اعتیاد تزریقی، مواجهه پرسنل بهداشتی درمانی با بیماران و انتقال مادر به نوزاد و امثال آن انتقال داده می‌شوند شامل ویروس‌های نوع B و C است.

‌به گزارش ایسنا- ‌دکتر سید مهدی طباطبایی در کارگروه بهداشت افزود: ابتلا به هپاتیت‌های ویروسی یکی از معضلات مطرح شده از سوی سازمان جهانی بهداشت بوده که آموزش و اطلاع رسانی از مهمترین راهکارهای پیشگیری از این بیماری است‌.

وی گفت: هپاتیت عفونی نوعی بیماری واگیردار است و تاکنون ۸ نوع هپاتیت شناسایی شده است.

وی ادامه داد: در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، برنامه مراقبت مادران باردار با مشارکت فعال داوطلبان سلامت با محوریت حذف انتقال بیماری هپاتیت از مادر به کودک یکی از اقدامات موفق پیشگیری از این چرخه انتقال بوده است، همچنین  با اجرای کمپین اطلاع رسانی‌، بیماریابی و غربالگری هپاتیت در بیمارستان‌های استان و اجرای برنامه‌های آموزشی گام‌های موثری در راستای اگاه سازی و اطلاع رسانی اقشار مردم برداشته شده است‌.

دکتر طباطبایی تصریح کرد: برای مبارزه با هر نوع بیماری باید جامعه نگر بود و برای کنترل و ریشه کنی هپاتیت زباله گردها، کودکان کار وافراد آسیب پذیر جامعه را باید مورد توجه قرار دهیم که لازمه این حرکت مشارکت نهادها و سازمان‌های مختلف با حوزه سلامت است‌.

به گفته معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، تزریق واکسن هپاتیت برای گروه هدفی که بیشتر از سایر گروهها با خطر انتقال این بیماری مواجه هستند، شامل آرایشگران‌، پرستاران و زندانیان با برنامه و بصورت دوره‌ای اجرا می‌شود، که اهم آن نظارت‌های ویژه بازرسان بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بر رعایت اصول بهداشتی آرایشگاه‌های‌ مردانه و زنانه‌ در استان است.

ارائه خدمات تغذیه‌ای برای ۱۲۰ هزار کودک شیرخوار ‌

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: دستورالعمل ترویج تغذیه با شیر مادر در بیمارستان‌های دوستدار کودک و کلینیک‌های مشاوره شیردهی با مشارکت داوطلبان سلامت برای ۱۲۰ هزار نوزاد شیرخوار هم در حال اجراست .

به گزارش ایسنا طباطبایی افزود: تغذیه با شیر مادر راه حل جهانی برای فراهم کردن فرصت‌های برابر و شروع عادلانه زندگی برای تمام افراد است.

وی خاطرنشان کرد: ‌تغذیه با شیر مادر زیر بنای زندگی سالم است و این شیوه تغذیه، سلامت‌، رفاه و بقای زنان و کودکان را در سراسر جهان را ارتقاء می‌بخشد.

وی ادامه داد: در حوزه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ۵ بیمارستان دوستدار کودک و کلینیک‌های مشاوره شیردهی در مراکز خدمات جامع سلامت ‌وجود دارد که در زمان تولد کودک برنامه‌های آموزشی متعددی از قبیل روش‌های شیردهی و اهمیت تغذیه با شیر مادر به منظور پیشگیری از سوء‌تغذیه به مادران آموزش داده می‌شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تصریح کرد: دستورالعمل اجرایی ترویج تغذیه با شیر مادر با مشارکت داوطلبان سلامت برای ۱۲۰ هزار کودک شیر خوار(زیر ۲ سال‌) در واحدهای ارائه خدمات داخل و خارج بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به مادرانی که مشکل شیردهی دارند، در حال اجراست‌.

وی گفت: آموزش مدون روش‌های شیردهی به همه مادران و طی برنامه‌ای خاص به مادران شاغل و روش‌های شیردهی به چند قلوها در کلینیک‌های مشاوره شیردهی و در بدو تولد فرزندان آموزش داده می‌شود.

دکتر طباطبایی خاطرنشان کرد: آگاه کردن مردم در مورد ارتباط بین تغذیه با شیر مادر و تغذیه خوب وامنیت غذایی و کاهش فقر وهمچنین تثبیت تغذیه با شیر مادر بعنوان زیربنای زندگی سالم ومشارکت افراد و سازمان‌ها برای تاثیر بیشتر و تقویت موقعیت برای ترفیع تغذیه با شیر مادر از مهمترین مولفه‌های پیشگیری از سوء تغذیه و تامین امنیت غذایی شیرخواران وکودکان است که لازم است همه اقشار(علما، روحانیون‌، اصحاب رسانه و مسئولین ومردم عزیز) در زمینه حفظ و ترویج وحمایت از تغذیه با شیر مادر بعنوان امری حیاتی تلاش کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *