شیوع هپاتیت آ در روستای «در شهر»

اکوفارس: طی ماه های اخیر مشاهده پنج مورد بیمار مبتلا به هپاتیت آ در روستای «درشهر» از توابع شهرستان بشاگرد موجب نگرانی اهالی این روستا شده است.
مهر نوشت: مشاهده افراد مبتلا به بیماری هپاتیت آ در روستای «درشهر» از توابع شهرستان بشاگرد در هفته های اخیر موجی از نگرانی را در بین مردم ایجاد کرده است. این مسئله باعث شده تا اکثر مردم این روستا و حتی روستاهایی که از آب چشمه مصرف می کنند علت این بیماری را آب بدانند.

در بشاگرد بسیاری از روستاها به دلیل مسیرهای صعب العبور، پراکندگی جمعیت و روستاها و نبود آب های زیرزمینی با مشکل آب شرب مواجه هستند و این روستاها از طریق تانکرها آبرسانی می شود. بیشتر مصرف آب این روستاها از طریق چشمه های آب در مناطق کوهستانی است.

تلاش مسئولان شهرستانی و استانی برای تامین آب شرب مردم در بشاگرد دوچندان شده تا بتوانند آب شرب بهداشتی وبا کیفیت را در اختیار مردم بگذارند.

روستای درشهر فاقد آب شرب تحت شبکه آبفا روستایی است

صابر عالی زاده، رئیس شورای اسلامی روستای « درشهر » در گفتگو با خبرنگار مهر بیان داشت: مدتی است که این بیماری در روستا شایع شده است و به محض اطلاع از وجود چنین بیماری و ابتلا چند نفر از اهالی روستا موضوع را با شبکه بهداشت درمان شهرستان بشاگرد در میان گذاشتیم.

عالی زاده گفت: آن طور که از اهالی شنیده می شود برخی از این خانواده ها که بر اثر عدم رعایت موارد بهداشتی، فرزندان آنها به این بیماری مبتلا شده اند در یک دوره توسط شبکه بهداشت و درمان شهرستان مداوا شده اند.

شیوع هپاتیت آ در روستای «در شهر»

رئیس شورای اسلامی روستای «درشهر» عنوان داشت: این بیماری که در کودکان چند خانواده از اهالی این روستا نمایان شده آنها را دچار ضعف و بی حال کرده که برای ریشه کنی آن در روستا همه اقدامات و مکاتبات اداری لازم را انجام داده اما با اقدامات انجام شده از سوی کارشناسان واحد بیماریهای شبکه بهداشت و درمان  بشاگرد هنوز این بیماری کنترل و درمان نشده است.

عالی زاده با اشاره به گمانه هایی نسبت به غیر بهداشتی بودن آب از سوی اهالی روستا گفت: بیماری (هپاتیت A) از طریق آلودگی محیطی و آب به انسان سرایت می کند  که امکان دارد به خاطر اینکه مردم از آب غیر بهداشتی استفاده می کنند مبتلا به این بیماری شده اند.

وی با بیان اینکه منبع آب روستا طبق برنامه کلرزدایی می شود عنوان کرد: این آب برای استفاده مردم باید از سوی مسئولین مربوطه آزمایش شود تا تعداد بیشتری از مردم به این بیماری مبتلا نشده اند.
رئیس شبکه بهداشت ودرمان شهرستان بشاگرد در گفتگو با خبرنگار مهر بیان داشت: هفته گذشته دو کودک از روستای مذکور به شبکه بهداشت شهرستان با علائم بیماری( هپاتیت A) مراجعه کرده که بلافاصله مراحل درمانی جهت درمان آنها آغاز شد.

عباس علیمراد گفت: با اقدامات صورت گرفته وانجام آزمایشات بر روی آب روستا مشخص شد که آب شرب روستای درشهر بهداشتی است اما برای اینکه بتوان این موضوع را  به صورت قطعی بیان کرد که این بیماری بر اثر غیر بهداشتی بودن آب  به آنها سرایت کرده باید آزمایشهای لازم دقیق تری بر روی آب صورت گیرد.

علیمراد عنوان داشت: منبع آب روستای درشهر جزء منابع آب خودگردان روستایی است که توسط مردم ونظارت شورا ودهیار اداره می شود وبا دادن آموزش های لازم به آنها به صورت مکرر وطبق برنامه کلرزدایی می شود ،اما نمی توان بهداشتی بودن آب روستا را هم تائید کرد.

منبع آب شرب روستای «درشهر» مشکل بهداشتی ندارد

رئیس اداره آبفای روستایی شهرستان بشاگرد در گفتگو با خبر نگار مهر عنوان داشت:با توجه به اینکه سلامت آب یک موضوع حیاتی است از این رو کلر زنی و کنترل ها طبق برنامه زمانبدی شده هماهنگ با مرکز بهداشت و درمان شهرستان بشاگرد انجام می شود.

ادریس روشن ضمیر خاطرنشان کرد: با توجه به حساسیت های به ودجود آمده در هفته های اخیر بررسی های بیشتر در دست انجام است و کارشناسان آبفای روستایی بشاگرد با همکاری مرکز بهداشت و درمان در حال کنترل آب روستا هستند.

روشن ضمیر گفت: برای اطمینان از وضعیت بهداشتی آب نمونه آب برای آزمایشگاه ارسال شده است و منتظر نتیجه آزمایشات هستیم.

شیوع هپاتیت آ در روستای «در شهر»

 

اقدامات پیشگیرانه و مراقبتی در روستای «درشهر» انجام شده است

دکتر سید حسین داودی رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در گفتگو با خبرنگار مهر بیان کرد: از ماه گذشته تا کنون پنج مورد کودک زیر پنج سال در روستای «درشهر» به بیماری هپاتیت A مبتلا شدند.

داودی بیان داشت: با مشاهده اولین مورد بیماری، کادر درمانی مرکز بهداشت و درمان شهرستان بشاگرد اقدامات پزشکی و مراقبتی از بیماران را آغاز کرده اند و اقدامات پیشگیرانه و کنترل کننده توسط بهداشت و درمان صورت گرفت.

منبع: خبرگزاری مهر

 

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *