۲ نفر از هر ۱۰۰ هزار نفر در فارس هپاتیت B دارند

شیراز – ایرنا -هپاتیت B نوعی بیماری عفونی ویروسی در انسان است که در صورت عدم تشخیص و درمان می تواند منجر به مرگ و همه گیری شود که مجامع علمی و پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی شیراز فراوانی ابتلا به هپاتیت B در استان فارس را ۲ نفر در بین ۱۰۰ هزار نفر اعلام کرده اند.

بیشترین آسیب این بیماری متوجه کبد بیمار است. ویروس این بیماری می‌تواند سبب هر دو حالت حاد یا مزمن هپاتیت B شود. ویروس هپاتیت B یکی از جدی‌ترین انواع هپاتیت است.
در بسیاری از بیماران در ابتدای آلودگی و عفونت اولیه اثری از نشانه‌های بیماری دیده نمی‌شود. در برخی شروع و توسعهٔ سریع بیماری با استفراغ، زردی پوست، خستگی، ادرار تیره و درد شکم همراه است.
این نشانه‌ها اغلب یکی دو هفته ادامه می‌ یابند و به ندرت پیش می‌آید که این عفونت اولیه سبب مرگ بیمار شود. آغاز بروز علائم بیماری ممکن است ۳۰ تا ۱۸۰ روز به طول انجامد. در میان کسانی که در هنگام تولد خود این آلودگی را تجربه می‌کنند حدود ۹۰ درصد هپاتیت B آن‌ها مزمن است در حالی که کمتر از ۱۰ درصد از بیمارانی که پس از پنج سالگی آلوده شوند هپاتیت B آن‌ها مزمن خواهد بود.
بیشتر کسانی که این بیماری را به صورت مزمن دارند هیچ نشانه‌ای از آن بیماری نشان نمی‌دهند؛ با این حال در نهایت این آلودگی می‌تواند به ابتلای به بیماری‌های سیروز و سرطان جگر کمک کند و آن را پیچیده‌تر سازد.
در اثر این پیچید ‌گی آمار مرگ در پی آن بیماری‌ها ۱۵ تا ۲۵ درصد بیشتر از دیگران است.
دکتر سید علیرضا هاشمی رئیس انجمن گوارش و کبد فارس استان فارس در این زمینه گفت: در استان فارس از هر ۱۰۰ هزار نفر، دو نفر به بیماری هپاتیت B مبتلا است که برای کاهش این آمار، واکسیناسیون نوزادان از بدو تولد ضروری است.
این متخصص بیماری‌های گوارش و کبد و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ، استفاده مشترک از وسایل تزریقی آلوده به ‌ویژه در معتادان، خالکوبی، حجامت غیربهداشتی و بسیاری از رفتار‌های پرخطر شامل تماس‌های جنسی خارج از چارچوب را بیشترین عوامل ابتلا به هپاتیت‌های ویروسی دانست.
وی افزود: درگذشته، هپایت B از مادرانی که به بیماری مبتلا بودند به فرزندان منتقل می‌شد و در این راستا تمامی مادران باردار در ماه‌ های نخست بارداری، مورد بررسی هپاتیت قرار گرفته و علیه این بیماری واکسینه شدند؛ در نتیجه انتقال این بیماری از مادر به کودکان کاهش یافت.
هاشمی بیان کرد: درمان هپاتیت در مراحل نخست ابتلا، بسیار آسان است و بیماران مبتلا با مصرف روزانه یک قرص بهبود یافته و ویروس از بدن آن‌ها خارج می‌شود.
رئیس انجمن گوارش و کبد فارس گفت: کوچک شدن کبد، جایگزینی سلول‌های کبدی با بافت غیرطبیعی، آب آوردن شکم، خونریزی گوارشی، گیجی و اختلال هوشیاری از جمله عوامل مزمن شدن بیماری هپاتیت در بیمار است.
رئیس مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز گفت: میزان موفقیت درمان بیماران هپاتیت نوع B در سال های قبل، حدود ۶۰ درصد بود که با تولید داروهای آن در کشور، این میزان افزایش یافته است.
دکتر کامران باقری لنکرانی با بیان اینکه بر اساس آمارها پیش بینی می شود که از ۱۸۵ هزار مبتلا به هپاتیت در ایران، یک سیزدهم آن در فارس وجود داشته باشد افزود: در حال حاضر کشورهای دنیا سعی در افزایش آگاهی افراد برای مقابله با شیوع انواع بیماری ها و ایجاد جامعه ای سالم دارند.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز هپاتیت B را شایع‌ترین بیماری ویروسی مزمن کبدی در دنیا دانست و گفت: واکسیناسیون نوزادان و افراد پرخطر در سال ۱۳۷۳ سبب شد که امروزه در کشور جمعیت مبتلایان به این بیماری کاهش یابد.
لنکرانی ادامه داد: امروزه با توجه به تولید داخلی داروی بیماران مبتلا به هپاتیت، امکان دسترسی به آن با کمترین قیمت فراهم شده است.
او با بیان اینکه این بیماری خاموش و بدون نشانه است، تنها راه شناسایی این ویروس را انجام آزمایش و نمونه برداری عنوان کرد و یادآور شد: مبتلایان به این بیماری، کبد خود را از دست می دهند.
این عضو هیات علمی دانشگاه گفت: تماس جنسی غیرایمن، استفاده از سرنگ و یا وسایل تهیه مواد افیونی مشترک، تماس با زخم باز فرد آلوده و استفاده مشترک از مسواک، تیغ و سایر وسایل شخصی بیمار از دیگر شیوه‌های انتقال ویروس هپایت های B و C است که واکسیناسیون، شیوه مناسبی برای پیشگیری از ابتلا به هپاتیت B است.
او غربالگری را برای شناسایی بیماران مبتلا به هپاتیت یک ضرورت دانست و افزود: گروه‌های پرخطر از جمله کسانی هستند که غربالگری نشده اند.

منبع: خبرگزاری ایرنا

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *