برگزاری کارگاه اموزشی بیماری ایدز و هپاتیت ویژه رهجویان کمپ ترک اعتیاد

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان لالی ، شنبه ۲ دی ماه سال جاری کلاس اموزشی بیماری ایدز و هپاتیت برای رهجویان کمپ ترک اعتیاد علیا لالی برگزار شد .

مهندس صادق سعیدی مدیر شبکه بهداشت و درمان لالی در این خصوص اظهار داشت : ویروس HIV هنگامی از طریق مصرف مواد منتقل می شود که خون یا دیگر مایعات بدن از یک فرد مبتلا به شخصی که هنوز مبتلا نشده انتقال یابد ، باید دانست که سوزن ها یا سرنگ های مشترک متداول ترین راه انتقال بیماری ایدز در بین معتادان تزریقی محسوب می گردد . معتادان باید به این نکته توجه کنند که برای هر تزریق از سرنگ های استریل شده استفاده نمایند . اشخاصی که همچنان به استفاده اشتراکی از سرنگ مبادرت می نمایند ، باید از جزئیات کامل نحوه ضد عفونی نمودن وسایل خود آگاهی یابند .

سعیدی با اشاره به عدم وجود واکسن و درمان قطعی  این بیماری اذعان داشت: تلاش برای غلبه بر بیماری مسری HIV باید روی پیشگیری از آن تمرکز یابد ، چه اعمالی جنسی باشد ، چه مصرف مواد مخدر و چه رفتارهای دیگری که فرد را در معرض خطر ابتلا قرار دهد . لازم است مردم از آموزش ها و مهارت های صحیح برای محافظت از خودشان بهره مند گردند .

 چنگیر رستمی کارشناس واحد پیشگیری و مبارزه با بیماریهاگفت : ایدز ارتباط تنگاتنگی با اعتیاد و آسیب های دیگر اجتماعی و عدم پایبندی اخلاقی دارد و این عوامل با ارزش های مذهبی ، اجتماعی و فرهنگی بسیاری از جوامع در تضاد است ، به همین دلیل است که افراد مبتلا یا مشکوک ، طرد می شوند ، گناهکار شناخته می شوند و علاوه بر محرومیت از اشتغال و تحصیل ، از تشکیل خانواده هم باز می مانند . رستمی افزود : امروزه انسان باشناخت دقیق عوامل بیماری و چگونگی گسترش آن ، راههای پیشگیری ازبیماریهارا هم شناسایی نموده و با شناخت راه های پیشگیری و به کار بردن آن می تواند قبل از ایجاد بیماری ، آن را کنترل نموده و ازشیوع بیماری در جامعه جلوگیری نماید .

مسئول پیشگیری واحد مبارزه با بیماریها ضمن بیان موقعیت خطرناک برخی افراد، عنوان کرد: افرادی که رفتار یا موقعیت پر خطر دارند مثل معتادان تزریقی ، همسران آنها ، تن فروشان ، کسانی که رفتار جنسی غیر ایمن دارند ، همسران افراد مبتلا به اچ آی وی ، مبتلایان به بیماری های مقاربتی و … با مشاوره صحیح و آموزش های موثر منجر به تغییر رفتار در این افراد می توان از انتقال بیماری به آنان جلوگیری کرد ، همچنین با مشاوره و آزمایش داوطلبانه ( VCT) و کنترل به موقع بیماری می توان از انتقال ویروس از افراد تازه مبتلا به افراد سالم پیشگیری نمود .

وی در پایان تصریح نمود : ایدز فقط یه بیماری نیست بلکه با توجه به تبعات و پیامدهای اجتماعی مخربی که با خود به همراه دارد بطور قطع یک آسیب اجتماعی محسوب می شود که برای مقابله با آن نمی توان به اقدام های دولت بسنده کرد و در این زمینه مردم می توانند در قالب موسسات و سازمان های مردم نهاد غیر دولتی ورود کنند .

منبع: خبرگزاری قطره

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *