واکسیناسیون آرایشگرها،کودکان کار و زندانیان علیه هپاتیت ‘بی’ آغاز شد

رئیس شبکه هپاتیت ایران در گفت و گو با ایرنا:

واکسیناسیون آرایشگرها،کودکان کار و زندانیان علیه هپاتیت ‘بی’ آغاز شد

تهران -ایرنا – رئیس شبکه هپاتیت ایران گفت: به تازگی واکسیناسیون آرایشگرها، مسئولین جمع آوری پسماند در شهرداری، کودکان کار، زندانیان آغاز شده است و پیش بینی می شود سالانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار زندانی در کشور علیه هپاتیت ‘بی’ واکسینه شوند.

دکترسید مؤید علویان، مشاورمدیر عامل سازمان انتقال خون در امر سلامت خون در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: جایگاه ایران از نظر شیوع هپاتیت های ویروسی ‘بی’ و ‘سی’ در منطقه خوب است .
وی اعلام کرد: ایران الگوی سلامت خون در منطقه است که در طی سال های متمادی با اجرای برنامه های مناسب پیشگیرانه توانسته از بار بیماری های کبدی ناشی از هپاتیت های ویروسی ‘بی’ و ‘سی’ بکاهد و با غربالگری خون ها از نظر هپاتیت و انتخاب مناسب افراد و رعایت استانداردهای لازم در هنگام اهدای خون به الگوی سلامت خون در منطقه تبدیل شود.
رئیس شبکه هپاتیت ایران گفت: در حال حاضر حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در ایران مبتلا به هپاتیت ‘بی’ و ۲۰۰ هزار نفر مبتلا به هپاتیت ‘سی’ هستند .
وی اضافه کرد: خوشبختانه واکسیناسیون نوزادان از سال ۱۳۷۳ سبب شده تا هپاتیت’بی’در خصوص افراد زیر ٢٣ سال مطرح نباشد و بیشترین مبتلایان به هپاتیت ‘بی’ در کشور در محدوده سنی ٢٧ تا ٥٠ سال قرار داشته باشند.
علویان ادامه داد: شیوع هپاتیت ‘بی’ در چند سال گذشته ۵ درصد بوده که در حال حاضر به جزء در استان های گلستان و سیستان و بلوچستان به کمتر از ۲ درصد رسیده است.

** شیوع هپاتیت ‘سی’ در ایران بیشتر از طریق استفاده از سوزن و سرنگ مشترک است
وی در خصوص شیوع هپاتیت ‘سی’ خاطر نشان کرد: مطالعات متعدد نشان می دهد شیوع این بیماری در ایران غالبا از طریق استفاده از سوزن و سرنگ مشترک در میان معتادان تزریقی است و زیر نیم درصد و کمتر از کشورهای همسایه این شیوع است.
علویان افزود: این امر مرهون تلاش شبکه بهداشت و درمان و سازمان انتقال خون ایران است.
وی صریح کرد: با ورود داروهای جدید و ساخت داخل برای درمان قطعی هپاتیت ‘سی’، برنامه ریزی شده است تا سال ۱۴۱۰ شاهد ریشه کنی این بیماری در کشور باشیم.
رئیس مرکز تحقیقات گوارش و کبد دانشگاه بقیه الله همچنین در خصوص بیماران خاص مبتلا به هپاتیت ‘سی ‘تصریح کرد: به طور کلی در کشور آمار بیماران مبتلا به هپاتیت ‘سی ‘ در میان بیماران هموفیلی، تالاسمی و دیالیزی در مجموع زیر یکهزار نفر است که امیدواریم تا سال ۱۴۰۰ شاهد ریشه کنی هپاتیت ‘سی’ در بیماران خاص نیز باشیم.

منبع: خبرگزاری قطره

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *