مرگ سالانه ۶ هزار مبتلا به بیماری کبد در کشور

شهرکرد- ایرنا- رییس شبکه هپاتیت ایران از مرگ سالانه بین پنج تا ۶ هزار نفر بدلیل ابتلا به بیماری های کبد در کشور خبر داد.

به گزارش ایرنا، موید علویان روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران در شهرکرد اظهار کرد: هم اکنون ۱۸۶هزار نفر به بیماری هپاتیت C و یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر نیز در کشور به هپاتیت B مبتلا هستند.
وی با بیان روند کاهشی میزان ابتلا به بیماری هپاتیت در کشور اظهار کرد: بدلیل واکسیناسیون های فراگیر در زمان تولد نوزادان و کارشناسان بهداشت و درمان از سال ۷۳ تاکنون، میزان شیوع بیماری های هپاتیت از پنج درصد به زیر ۲ درصد کاهش یافته است.
علویان افزود: ایران در بین کشورهای منطقه بدلیل اقدامات پیشگیرانه، کمترین میزان ابتلا به هپاتیت را دارد که با ادامه این روند پیش بینی می شود تا سال ۱۴۱۰ مبتلایان به هپاتیت C در ایران ریشه کن شود.
وی هپاتیت B و C را بلحاظ میزان ابتلا و آسیب رسانی به کبد و خون با اهمیت خواند و اظهار کرد: با پیشرفت علم پزشکی برخلاف سال های گذشته، هپاتیت C قابل درمان قطعی و هپاتیت B قابل کنترل تشخیص داده شده است.
وی راه های انتقال ویروس این بیماری را تماس با فرآورده های خونی آلوده و ورود آن به بدن بیان کرد.
علویان ادامه داد: آرایشگاه ها، مراکز انجام حجامت، تاتو وخالکوبی، تزریق مواد مخدر با سرنگ آلوده مشترک، رفتارهای پرخطر جنسی وانتقال از مادر آلوده حین زایمان را از مهمترین راه های انتقال این بیماری دانست.
وی با تاکید بر این که زنان مبتلا به هپاتیت منعی برای ازدواج و بارداری ندارند، افزود از آنجا که مادران باردار، زنان در سنین باروری و افراد بالای ۲۸ سال در معرض رفتارهای پرخطر جنسی و معتادان از گروه های حساس برای ابتلا به این بیماری هستند، انجام آزمایش های تشخیصی خون برای آنان را ضروری عنوان کرد.
به گزارش ایرنا رییس شبکه هپاتیت ایران برای شرکت در همایش هپاتیت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی چهارمحال و بختیاری به شهرکرد سفر کرده است.

منبع: خبرگزاری ایرنا

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *