ایران کمترین شیوع هپاتیت را در خاورمیانه دارد

به گزارش بهداشت نیوز، پروفسور ‘سیدمؤید علویان’ در همایش۲ روزه تازه های هپاتیت B , c در بابل و نقش آموزش در پیشگیری و کنترل بیماری های کبدی در دانشگاه علوم پزشکی بابل افزود: بسیاری از کشورهای خاورمیانه هم درگیر جنگ و هم درگیر هپاتیت هستند و خوشبختانه ایران بخاطر برقراری امنیت، در کنترل بیماری هپاتیت موفق بوده که بسیار جای خوشحالی است.
وی که رئیس مرکز بیماریهای کبدی خاورمیانه نیز است گفت : از سال ۹۳ گسترش واکسن هپاتیت در کشور بسیار شتاب گرفته تا جاییکه هم اکنون ۹۳ درصد ازافراد مورد نیاز در کشور واکسینه می شوند و این در حالی است که میانگین این افراد در سطح خاورمیانه ۸۳ درصد است.
علویان اظهارداشت: در ۱۰ سال اخیر نیز سازمان انتقال خون بسیار تخصصی تر عمل کرده و در دریافت خون افراد سالم دقت نظر بیشتری دارد.
وی افزود: در سال گذشته ۳۰۰ هزار زندانی از واکسن هپاتیت استفاده کردند و در سالجاری نیز ۳۰۰ هزار نفر دیگر نیز به آن اضافه خواهند شد.
وی بیان کرد: نقطه قابل توجه این است که ایران به همراه کشور مصر به عنوان تنها کشورهایی هستند که داروی درمان هپاتیت را تولید می کنند که این یک موضوع بسیار مهمی است.
وی اظهارداشت: باید بپذیریم که پیشگیری بسیار اثر گذارتر و کم هزینه تر از درمان است و ما می توانیم با نظارت دقیق دندانپزشکی ها، آرایشگاهها و رعایت مکارم اخلاق ، اقدامات پیشگیرانه خوبی انجام دهیم.
وی بیان کرد: باید به گونه ای عمل کنیم که تمام مادران باردار موظف به انجام آزمایش های هپاتیت قبل از زایمان باشند تا فرزند سالمی به دنیا بیاورند.
رئیس شبکه هپاتیت ایران گفت: هم اکنون یک میلیون ۴۰۰ هزار نفر در ایران دچار بیماری هپاتیت B هستند که در حقیقت کمتر از ۲درصد جمعیت کشور را شامل می شود و حدود ۲۰۰ هزار نفر هم دارای هپاتیت C هستند که نیم درصد جمعیت کشور را شامل می شود.
وی افزود: ویروس هپاتیت در بدن اگر درمان نشود بیماری مزمن کبد را ایجاد می کند.

منبع: خبرگزاری قطره

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *