سمینار علمی یکروزه پزشکان و جلسه عمومی در شهر بابل

دکتر سید مؤید علویان، رئیس شبکه هپاتیت ایران در آستانه سمینار علمی هپاتیت ویروسی در تاریخ ۲۹ دی ماه در دانشگاه علوم پزشکی بابل برای متخصصین و کادر پزشکی و نیز سمینار آموزش عمومی در تاریخ ۳۰ دی ماه برای عموم شهروندان، ورزشکاران، پرستاران و مامایان محترم بابل در دانشگاه علوم پزشکی بابل اظهار داشت: ” شیوع هپاتیت «بی» و «سی» در سالهای اخیر به دلیل فعالیت های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شبکه هپاتیت ایران و دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور کاهش قابل توجهی داشته است. لذا، برنامه ریشه کنی و حذف هپاتیت «سی» تا سال ۱۴۱۰ و نیز کنترل هپاتیت «بی» با هدف کاهش موارد بروز تا ۹۰ درصد، مستلزم همکاری همه جانبه دانشگاه ها و مراکز علمی در کشور را می باشد”.
وی همچنین خاطر نشان کرد: “فعالیت های علمی در زمینه هپاتیت ویروسی در شمال کشوراز کیفیت بسیار بالایی برخوردار است بطوریکه درمان و کنترل هپاتیت «سی» در بیش از ۸۰ درصد موارد ابتلا در بیماران تالاسمی نمونه ای از یک همکاری مشترک در زمینه  درمان و ریشه کنی هپاتیت «سی» می باشد”.
این استاد دانشگاه در ادامه تصریح کرد: “رسالت خطیر آگاهی رسانی جامعه در خصوص پیامدها و راه های انتقال بیماریهای کبدی بویژه هپاتیت های ویروسی بر دوش تک تک افراد جامعه و بالاخص سفیران و همیاران سلامت است. از این رو، بناست تا در سمینار آموزش عمومی سفیران و همیارانی از جنس سلامت انتخاب گردند که ترویج فرهنگ سلامت از اولویت های فعالیت های آنهاست”.
دکتر سید مؤید علویان همچنین از طراحی و ایجاد سنگ قبر هپاتیت «سی» در بیرجند بعنوان یک حرکت نمادین و ارزشمند در راستای ریشه کنی هپاتیت «سی» در کشور یاد کرد و افزود: “در حاشیه سمینار بابل نیز از سنگ قبر هپاتیت «سی» نیز پرده برداری خواهد شد”.
علویان در ادامه به یکی دیگر از نقاط برجسته این سمینار اشاره کرد و گفت:” برای اولین بار در شهرستان بابل با همکاری مهندس میثم فتحی مسئول فناوری اطلاعات شبکه هپاتیت ایران این سمینار بصورت وبینار نیز برگزار خواهد شد و با هماهنگی وزارت بهداشت، تمامی گروه های هدف میتوانند از سراسر ایران شاهد این برنامه علمی باشند و از امتیاز بازآموزی نیز برخوردار گردند” . از این رو امید است از تمامی استانها و خارج از کشور سمینار را به صورت آنلاین مشاهده نمایند .
رئیس شبکه هپاتیت ایران در پایان ضمن تشکر و قدردانی از دکتر سید مظفر ربیعی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل و دکتر حسن اشرفیان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل، اساتید صاحب فن، پرستاران، همکاران پزشک عمومی ومتخصصین آزمایشگاهی در شمال کشور اظهار امیدواری کرد اطلاع رسانی جامع، آموزش همگانی، تبادل اطلاعات و آشنایی پزشکان با تازه های تشخیص و ایجاد ارتباط بیشتر مراکز هپاتیت در سراسر کشور به شناسایی و درمان تمامی بیماران و متعاقبا ریشه کنی هپاتیت «سی» تا ۱۵ سال آینده بیانجامد.