کارگاه خیابانی ایدز و هپاتیت در بیرجند راه اندازی شد.

بیرجند – ایرنا – کارگاه خیابانی ایدز و هپاتیت به مناسبت هفته اطلاع رسانی ایدز ( ۱۳ تا ۱۹ آذر ماه ) از سوی مرکز تحقیقات بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بیرجند، روز دوشنبه در خیابان مدرس این شهر راه اندازی شد.
رئیس مرکز بیماریهای عفونی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بیرجند، در حاشیه راه اندازی این کارگاه سه روزه به خبرنگار ایرنا گفت: اطلاع رسانی به مردم در مورد بیماری ایدز و هپاتیت و آشنایی با روش های پیشگیری از آن و نیز آگاهی از واقعیت ها در مورد این بیماری ها و تغییر نگرش برای تغییر رفتارها در جامعه از اهداف راه اندازی این کارگاه است.
دکتر مسعود ضیایی افزود: در این کارگاه نمونه گیری از افراد پرخطر و متقاضی با تست سریع « اچ آی وی »، تعیین نمایه توده بدنی، اندازه گیری قند خون و فشار خون و توزیع پمفلت و ویژه نامه ایدز و هپاتیت انجام می شود.
نماینده علمی بیماری های ایدز و هپاتیت در خراسان جنوبی گفت: همچنین روز پنجشنبه هفته جاری مسابقه آشپزی درون دانشگاهی با پخت غذاها و دسرهایی با لگوی ایدز و هپاتیت در بیمارستان ولی عصر(عج) بیرجند با هدف اطلاع رسانی در مورد این بیماری ها برگزار و جوایزی نیز به برگزیدگان اهدا می شود.
ضیایی با بیان اینکه ایدز یک بیماری جهانی است، افزود: ۷۸ میلیون نفر در دنیا مبتلا به ایدز هستند که ۲۵ میلیون نفر آنان فوت شده اند و نیز با اقدامات مهم بهداشتی و داروهای جدیدی که ساخته شده هیاتیت C قابل درمان است.
وی اظهار کرد: تلاش می شود تا سال ۲۰۳۰ میلادی بیماری ایدز و هپاتیت B در دنیا از یک معضل بهداشتی خارج شود و برای رسیدن به این مهم اطلاع رسانی به مردم در مورد شناسایی این بیماری ها و روش های پیشگیری و درمان آن از اهمیت زیادی برخوردار است.
وی افزود: اگر افراد مبتلا به ایدز از بیماری خود مطلع شوند این بیماری قابل کنترل و درمان است و فرد می تواند عمری بالای ۶۰ سال داشته باشد و زندگی با کیفیتی را سپری کنند.
رئیس مرکز بیماریهای عفونی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بیرجند، گفت: در مادران باردار مبتلا به « اچ آی وی» مثبت خطر انتقال این بیماری به جنین ۳۰ تا ۴۵ درصد است اما با درمان هایی که هم اکنون وجود دارد این رقم به کمتر از دو درصد می رسد.
ضیایی با بیان اینکه ۴۵۰ میلیون نفر در دنیا مبتلا به هپاتیت B هستند اظهار کرد: در حال حاضر یک و ۶ دهم درصد مردم بیرجند مبتلا به این بیماری هستند و ۱۵ درصد نیز با ویروس این بیماری مواجه شده اند که ۱۴ درصد بهبود یافته اند.
0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *