هپاتیت C تا سال ۱۴۱۰ در ایران ریشه کن می شود

بیرجند – ایرنا – موسس و رئیس مراکز بیماریهای کبدی خاورمیانه گفت: ایران از نظر بیماری های هپاتیت و ویروسی در مقایسه با کشورهای منطقه شیوع کمتری دارد ولی این کافی نیست و دنبال این هستیم با کمک تمام بخش های علمی هپاتیت Cرا تا سال ۱۴۱۰ در ایران ریشه کن کنیم.

دکتر سید موید علویان در سمینار یک روزه فناوری های نوین تشخیصی در بیماری های عفونی و تازه های هپاتیت های ویروسی در بیرجند افزود: حذف این بیماری یعنی اینکه سالی ۱۰ تا ۲۰ هزار نفر را در کشور شناسایی و درمان کنیم و این کار در ایران در حال انجام است.
وی با بیان اینکه میزان شیوع هپاتیت C در ایران حدود نیم درصد است، اظهار کرد: ۱۸۰ تا ۲۳۰ هزار نفر در ایران مبتلا به این نوع بیماری هستند که بیشتر این تعداد بیماران ناشناخته هستند.
به گزارش ایرنا، علویان یادآور شد: داروهای مورد نیاز برای درمان هپاتیت در کشور موجود است و این بیماری تحت پوشش بیمه ها نیز قرار گرفته است.
وی ادامه داد: همچنین آزمایش های تشخیصی بسیار مناسب و با پوشش بیمه ای در دسترس عموم مردم قرار دارد و همه چیز مهیاست تا بتوانیم تا سال ۱۴۱۰ به ریشه کنی هپاتیت C در کشور برسیم.
رئیس شبکه هپاتیت ایران بیان کرد: در ارتباط با شناسایی، پیشگیری و درمان هپاتیت B نیز شبکه بهداشت درمان از خانه های بهداشت روستایی و بهورزان تا سطح شهرها همه با هم همکاری می کنند.
علویان اضافه کرد: انجام ایمن سازی هپاتیتB در نوزادان از ۲۰ سال قبل در کشور آغاز شد و اکنون با پوشش ۹۸ درصدی نوزادان، شیوع بیماری از متوسط به کم کاهش یافته است.
وی متوسط ابتلا به بیماری هپاتیت B در کشور را زیر ۲ درصد عنوان کرد و گفت: استان ‌های سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و گلستان بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند که اقدامات ویژه ‌ای برای کنترل آن صورت می ‌گیرد.
وی اظهار کرد: داروی مورد نیاز برای درمان این بیماری نیز در ایران موجود است همچنین تحت پوشش مناسب بیمه ها قرار دارد.
وی یادآور شد: سمینار فناوری های نوین تشخیصی در بیماری های عفونی و تازه های هپاتیت های ویروسی با هدف ارتقای دانش و به اشتراک گذاشتن تازه‌ های تشخیص و درمان بیماری‌های عفونی به مدت یک روز با حضور تعدادی از متخصصان داخلی و خارجی برگزار شد.
پیمان نامه ریشه کنی هپاتیت تا سال ۱۴۱۰ در این جلسه توسط اعضای انجمن بیماری های عفونی ایتالیا امضا شد.

منبع: خبرگزاری قطره

انتهای پیام /*

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *