هپاتیت C احتمال ابتلا به سیروز کبدی را افزایش می‌دهد

یک متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری عنوان کرد: هپاتیت C اگر به موقع تشخیص داده نشود و مورد درمان قرار نگیرد ممکن است خطر ابتلا به سیروز کبدی را به همراه داشته باشد.

دکتر مجتبی رستمی در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری آنا به مناسبت هفته ملی اطلاع رسانی هپاتیت (یکم تا هفتم آبان) درباره هپاتیت C و علائم آن، گفت: هپاتیت C عموما از طریق تبادل خون در افرادی که دچار اعتیاد تزریقی هستند و یا روابط جنسی محافظت نشده به سایر افراد منتقل می‌شود.

وی افزود: در گذشته که سطح بهداشت مردم ضعیف بود این ویروس در دندانپزشکی و آرایشگاه‌ها نیز افراد را درگیر می‌کرد، اما با افزایش آگاهی مردم و سطح بهداشت جامعه اکنون در آرایشگاه‌ها و مطب‌های دندانپزشکی شاهد ابتلای فردی به هپاتیت C نیستیم.

این متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری با بیان اینکه در ۱۵ درصد مبتلایان به هپاتیت C بیماری بدون درمان بهبود می‌یابد، خاطرنشان کرد: اما در ۸۵ درصد موارد بیماری مزمن می‌شود و اگر بیمار به موقع به مراکز درمان مراجعه کند برای درمان تحت دارو درمانی قرار می‌گیرد.

وی با تاکید براینکه در بیشتر موارد هپاتیت C بدون علامت بروز می‌یابد، عنوان کرد: تنها در برخی افراد با علامت زردی همراه می‌شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: هپاتیت C می‌تواند موجب بروز سیروز کبدی شود به همین دلیل اگر به موقع تشخیص داده نشود و بیمار داروهای مورد نیاز را دریافت نکند می‌تواند بیمار در معرض خطر قرار بگیرد.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *