افزایش ۲برابری درمان هپاتیت C /حذف هپاتیت C تا ۱۵سال آینده درکشور

تهران-ایرنا-رئیس شبکه هپاتیت ایران به افزایش ۲ برابری درمان هپاتیت C نسبت به سال گذشته در کشور اشاره کرد و گفت: در ۶ ماه اول سال جاری بیش از ۴ هزار بیمار مبتلا به هپاتیت درمان شدند که با ادامه این رویه تا پایان سال جاری، بیش از ۱۰ هزار نفر درمان خواهند شد.

دکتر سید مؤید علویان به مناسبت هفته اطلاع رسانی هپاتیت به خبرنگار علمی ایرنا افزود: استفاده از داروهای جدید، بیماریابی، اطلاع رسانی بموقع و افزایش آگاهی مردم مهمترین عامل افزایش درمان بیماری در کشور است.
وی اظهار کرد که در سال ۱۳۹۴ حدود ۴ هزار و ۵۰۰ مبتلا به هپاتیت C نفر در کشور درمان شدند که این رقم در مقایسه با افراد مداوا شده در سال جاری، نشان دهنده افزایش چشمگیر تعداد مبتلایان است.
علویان، شناسایی به موقع بیماران مبتلا به هپاتیت C را مهمترین عامل درمان آنان اعلام کرد و گفت: مراکز علمی، دانشگاهی و رسانه نقش مهمی در این زمینه دارند و با هم همکاری آنها می توانیم بیماران را شناسایی و مداوا کنیم.

** حذف هپاتیت C تا ۱۵ سال آینده در کشور
وی با اشاره به اینکه براساس برنامه کشوری، سالانه ۲۰ هزار نفر مبتلا به هپاتیتC در کشور درمان شوند، گفت: اگر این موضوع محقق شود در سال ۱۴۱۰ (۱۵ سال دیگر) ما می توانیم این بیماری را در کشور به مرحله حذف برسانیم.
رئیس شبکه هپاتیت ایران اظهار کرد که اقدامات خوبی در زمینه حذف این بیماری انجام گرفته که با ادامه این روند می توان به تحقق این موضوع مهم در کشور امیدوار بود.
علویان شیوع این بیماری را در کشور کمتر از نیم درصد اعلام و اظهار کرد که براساس مطالعات متعدد انجام شده پیش بینی می شود بین حدود ۱۸۰ هزار تا ۲۲۰ هزار مبتلا به این بیماری در کشور وجود داشته باشد.
وی ادامه داد که براساس مطالعات انجام شده به نظر می رسد افراد مبتلا به این بیماری از این تعداد بیشتر نبوده و با اقدامات به موقع می توانیم به حذف این بیماری در کشور امیدوار بود.
علویان شایع ترین راه انتقال این بیماری را اعتیاد تزریقی اعلام کرد و گفت: با غربالگری و انجام آزمایشات بموقع از بیماران پرخطر، می توان از شیوع این بیماری جلوگیری کرد.
از اول تا هفتم آبان ماه به عنوان هفته اطلاع رسانی هپاتیت نامگذاری شده است که متولیان این حوزه در تلاش هستند با همکاری رسانه ها اقدامات جدی در زمینه اطلاع رسانی عمومی انجام گیرد و از این طریق جلوی شیوع این بیماری در کشور گرفته شود.

منبع: خبرگزاری قطره

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *