اجرای طرح جامع بررسی هپاتیت‌های ویروسی در بیرجند

رئیس مرکز تحقیقات هپاتیت دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در مورد وضعیت استان در ابتلا به بیماری هپاتیت اشاره کرد و گفت: در این راستا طرح جامع بررسی هپاتیت‌های ویروسی در بیرجند در بین جامعه هدف ۵ هزار نفری اجرا شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، مسعود ضیائی در سمینار یک روزه فن‌آوری‌های نوین تشخیص در بیماری‌های عفونی و تازه‌های هپاتیت‌های ویروسی، اظهار داشت: این سمینار یک روزه در دو قسمت برگزار می‌شود که در قسمت اول با همکاری انجمن بیماری‌های عفونی اروپا و با حضور سه پروفسور و دکتر جزایری از دانشگاه علوم پزشکی تهران در مورد فناوری‌های نوین در زمینه تشخیص بیماری‌های عفونی صحبت می‌شود.

وی به بخش دوم این سمینار اشاره و تصریح کرد: در بخش دوم در مورد بیماری هپاتیت و تازه‌های تشخیص، درمان و کنترل این بیماری‌ با حضور رئیس مرکز هپاتیت ایران بحث شد.

رئیس مرکز تحقیقات هپاتیت دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه قرار است تا سال ۱۴۱۰ هپاتیت C در کشور ریشه‌کن شود، افزود: برای این بیماری راه‌های درمانی خوبی وجود دارد و تا ۹۸ درصد این بیماری قابل درمان است.

ضیائی اضافه کرد: متاسفانه ۵ درصد از افرادی که به بیماری هپاتیت مبتلا هستند از بیماری خود خبر دارند و تنها یک درصد آنها برای درمان اقدام می‌کنند.

وی با تأکید بر اینکه هموطنان ما باید از بیماری خود اطلاع داشته باشند، گفت: قبل از سال ۷۸ این بیماری در کشور چک نمی‌شد بنابراین افرادی که تا این زمان خون دریافت کرده‌اند باید آزمایش دهند.

رئیس مرکز تحقیقات هپاتیت دانشگاه علوم پزشکی بیرجند تشریح کرد: رزمندگان هشت سال دفاع مقدس که در زمان جنگ زخمی شده و مجبور به دریافت خون شده‌اند، افرادی که کارهای پرخطر و رفتار پرخطر دارند و همچنین معتادان تزریقی برای اطلاع از بیماری هپاتیت باید آزمایش دهند.

ضیائی با بیان اینکه در حاشیه برگزاری این سمینار سنگ قبر هپاتیت C طراحی و ایجاد شده است، یادآور شد: بنا است تا سال ۱۴۱۰ این بیماری مانند بیماری آبله در کشور ریشه‌کن شود.

وی در مورد وضعیت استان در ابتلا به بیماری هپاتیت اشاره کرد و افزود: در این راستا طرح جامع بررسی هپاتیت‌های ویروسی در بیرجند در بین جامعه هدف ۵ هزار نفری اجرا شده است.

رئیس مرکز تحقیقات هپاتیت دانشگاه علوم پزشکی بیرجند توضیح داد: براساس بررسی‌های کامل در این طرح از جامعه هدف آن ۱۶ درصد با این ویروس در تماس بوده‌اند که ۹۰ درصد آنها بهبود یافته‌اند و ۱۰ درصد یعنی ۱٫۶ درصد آنها به بیماری هپاتیت مبتلا هستند.

ضیائی با بیان اینکه در حال حاضر از سال ۷۳ که واکسیناسیون نوزادان در مورد بیماری هپاتیت B انجام گرفته و نقش مهمی در کاهش شیوع بیماری داشته است، یادآور شد: شیوع این بیماری در حال حاضر با انجام این اقدام به  ۱٫۵ درصد رسیده است.

وی تصریح کرد: با انجام تحقیقات در طرح جامع بررسی هپاتیت‌های ویروسی در بیرجند این بیماری بیشتر در سنین ۲۵ تا ۶۵ سال وجود دارد.

رئیس مرکز تحقیقات هپاتیت دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه متاسفانه مناطقی در سطح استان خراسان جنوبی وجود دارد که درصد شیوع بیماری هپاتیت در آن نسبت به دیگر مناطق بیشتر است، افزود: با توجه به این امر یکی از دلایل برگزاری این سمینار بررسی شیوع این بیماری در برخی از مناطق استان است که در این راستا تفاهم‌نامه همکاری با انجمن بیماری‌های عفونی اروپا منعقد شده است.

ضیائی به اهداف برگزاری این سمینار اشاره و خاطرنشان کرد: اطلاع‎رسانی، آموزش، تبادل اطلاعات و آشنایی پزشکان با تازه‌های تشخیص، درمان و کنترل بیماری‌های عفونی و هپاتیت‌ها و همچنین عقد تفاهم‌نامه و ایجاد ارتباط بیشتر با انجمن بیماری‌های عفونی اروپا و شبکه هپاتیت ایران از جمله این اهداف است.

منبع: خبرگزاری قطره

 

 

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *