هپاتیت بی در ایران کنترل شده است

سید مؤید علویان، مشاور سازمان انتقال خون در حوزه سلامت خون و رئیس شبکه هپاتیت ایران درباره وضع شیوع و درمان هپاتیت در کشور گفت: در حال حاضر میزان شیوع هپاتیت B در افراد زیر ۲۸ سال کمتر از یک درصد و در افراد زیر ۲۲ سال کمتر از نیم درصد است که این خود نشان‌دهنده تأثیرات مثبت فعالیت‌های وزارت بهداشت و شبکه هپاتیت در زمینه واکسیناسیون نوزادان است.

وی افزود: خوشبختانه ایران جزء کشورهایی است که واکسیناسیون بر علیه هپاتیت B در ۱۲ ساعت اول تولد انجام می‌گیرد و از آنجا که واکسن هپاتیت B در انستیتو پاستور ایران تولید می شود هیچ نوع مشکلی در ارائه آن به هموطنانمان وجود ندارد.

علویان گفت: هم اکنون نزدیک به یک میلیون و ۴۵۰ هزار نفر در کشور مبتلا به هپاتیتB هستند که با توجه به میزان شیوع پایین آن می توان گفت که این بیماری در ایران کنترل شده است.

وی افزود: خوشبختانه تمام داروهای هپاتیت B تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند و داروهای ایرانی درمان این بیماری با همان کیفیت داروهای خارجی برابری می‌کند و امیدوارم تا ۱۰ سال آینده راه های درمان قطعی برای آن پیدا شود.

رئیس شبکه هپاتیت ایران همچنین با اشاره به بیماری هپاتیت C گفت: راه انتقال این نوع هپاتیت از راه تماس‌های پرخطر، تزریق سرنگ‌های آلوده مشترک و تزریق خون آلوده است و باید توجه داشت که بیماران دیالیزی، تالاسمی و هموفیلی بیشتر در معرض خطر ابتلا به این نوع بیماری هستند.

وی افزود: هم اکنون بین۱۸۰ تا۲۵۰ هزار بیمار مبتلا به هپاتیتC در کشور وجود دارد که متأسفانه این بیماری واکسن ندارد و فرد می‌تواند ویروس را به دیگران منتقل کند.

علویان در خصوص درمان بیماری هپاتیت C گفت: تا چند سال پیش داروهای درمان هپاتیت C، مبتلایان را با عارضه های زیاد و طولانی مدت مواجه می کرد اما خوشبختانه درمان با داروهای جدید خوراکی طول درمان از ۱ سال به ۳ ماه و شانس درمان از ۶۰ درصد به ۹۸ درصد رسیده است.

مشاور سازمان انتقال خون افزود: پارسال ۴ هزار ۵۰۰ بیمار مبتلا به هپاتیت C تحت درمان قرار گرفته‌اند و تا پایان امسال این تعداد به ۶ هزار بیمار می‌رسد.

علویان گفت: هدف هفته اطلاع رسانی هپاتیت، افزایش سطح آگاهی افراد جامعه نسبت به راه های انتقال هپاتیت های ویروسی است که می تواند نقش مهمی در کاهش آمار مبتلایان به این بیماری و دستیابی به ریشه کنی هپاتیت C تا سال ۱۴۱۰ داشته باشد.

وی افزود: شبکه هپاتیت ایران نیز در این راستا می کوشد تا با برپایی کمپین ها، همایش های عمومی و تخصصی، توزیع بروشورهای آموزشی رایگان و نیز حضور فعال در فضاهای مجازی گام مؤثری در این زمینه بردارد.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *