بیش از ۹۰ هزار مشهدی از هپاتیت خود اطلاع ندارند.

بیش از ۹۰ هزار مشهدی از هپاتیت خود اطلاع ندارند/ زنگ خطر ابتلا به هپاتیت C در حاشیه شهر مشهد به صدا در آمده است.

مسئول پیشگیری از ایدز و هپاتیت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: حدود ۱۰۰ هزار مشهدی به هپاتیت B مبتلا هستند که از این تعداد تنهای ۸ هزار نفر شناسایی و تحت درمان قرارگرفته‌اند و مابقی از بیماری خود اطلاع ندارند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علی محمد حسین پور، کارشناس مسئول پیشگیری از ایدز و هپاتیت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفت‌وگو با «نبض شهر»، پیرامون بیماری هپاتیت و روش های جلوگیری از انتقال آن، اظهار داشت: هپاتیت در واقع به بیماری های کبدی اطلاق می شود که عامل آن می‌تواند تمورهای سرطانی، بیماری های التهابی عفونی و حتی بیماری های صفراوی باشد.

وی با اشاره به اینکه بیشترین عامل ایجاد هپاتیت ویروس ها هستند، گفت: این ویروس ها انواع و اشکال متفاوتی دارند و بر حسب روش های انتقال و نوع عوارضی که به وجود می آورند انواع هپاتیت های ای، بی، سی، دی، اف و جی اطلاق می شود.

حسین پور تصریح کرد: برای نوع A و B هپاتیت واکسن هایی تولید شده و خوشبختانه از سال ۷۲ واکسیناسیون هپاتیت B در کشور شروع شده که باعث کاهش چشم گیر ابتلا به این بیماری در کشور شده است.

کارشناس مسئول پیشگیری از ایدز و هپاتیت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص علائم ابتلا به ویروس هپاتیت، بیان داشت: امکان دارد فرد سالیان سال به این ویروس مبتلا باشد اما به دلیل آنکه برایش مشکلی ایجاد نکرده از بیماری خود با خبر نباشد اما زمانی که این بیماری وارد مرحله حادش می شود، فرد با علائم کم اشتهایی، تهوع، استفراغ های مکرر و درد در قسمت راست شکم به پزشک مراجعه میکند.

وی یادآور شد: نوع A هپاتیت از طریق خوراکی و مدفوع انتقال می یابد و بیشتر در مراکز نگهداری از سالمندان و کودکستان ها دیده می شوند که خوشبختانه علائم شدیدی ندارد و به سادگی درمان می شود اما نوع B و C هپاتیت که انواع خطرناکتری هستند و فرد دچار آنتی ژن مثبت این بیماری می شوند که بیمار به فردی ناقل تبدیل می شود.

حسین پور خاطرنشان کرد: هپاتیت  Bاز طریق خون و مادر به فرزند شیوع میابد و افراد از طریق یک آزمایش خون ساده می‌توانند به نوع بیماری خود پی ببرند و بهتر است در صورت ابتلا هر ۶ ماه با انجام سونوگرافی از کبد خود، میزان پیشرفت بیماری را چک کنند تا قبل از بروز علائم شدید بیماری از آن پیشگیری کنند.

کارشناس مسئول پیشگیری از ایدز و هپاتیت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه نوع C هپاتیت دارای واکسن نیست، افزود: این نوع هپاتیت از طریق خون و بیشتر در معتادان تزریقی و کادر بیمارستانی دیده می‌شود که خوشبختانه برای هپاتیت C درمان قطعی تولیدشده است.

وی در ادامه افزود: این نوع هپاتیت بیشتر به سمت مزمن شدن می‌رود و می‌تواند باعث آب آوردن شکم و خراب شدن کبد و حتی سرطان‌های کبدی شود اما در صورت شناسایی به‌موقع و مصرف ۳ ماه داروهای آن فرد می‌تواند به زندگی عادی خود بازگردد.

حسین پور تأکید کرد: در هپاتیت B، بزاق دهان تنها در مسائل جنسی که احتمال خون‌آلود شدن وجود دارد، می‌تواند باعث انتقال ویروس هپاتیت شود و در حالت عادی و از طریق صحبت کردن با فرد بیمار این ویروس انتقال نمی‌یابد.

کارشناس مسئول پیشگیری از ایدز و هپاتیت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص آمار مبتلایان به هپاتیت B، گفت: طبق آمار منتشره در ابتدای سال ۷۰ بیش از ۶ تا ۷ درصد جمعیت کشور دارای آنتی‌ژن مثبت هپاتیت B بودند اما با شروع واکسیناسیون همگانی هپاتیت از سال ۷۲ این میزان کاهش چشمگیری داشته و این میزان به کمتر از ۲ در صد رسیده است.

وی تصریح کرد: با توجه به جمعیت نزدیک به ۵ میلیونی مشهد، حدود ۱۰۰ هزار مشهدی به هپاتیت مبتلا هستند که از این تعداد تنهای ۸ هزار نفر شناسایی و تحت درمان قرارگرفته‌اند و مابقی از بیماری خود اطلاع ندارند.

حسین پور با اشاره به اینکه متأسفانه آمار ابتلا به هپاتیت C در حاشیه شهر مشهد رو به افزایش است، گفت: این نوع هپاتیت متأسفانه به دلیل حضور معتادان تزریقی و خال‌کوبی‌های غیربهداشتی به حدود ۱۰ درصد در این جمعیت رسیده است که زنگ خطر برای این بیماری به‌حساب می‌آید.

کارشناس مسئول پیشگیری از ایدز و هپاتیت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در پایان به مردم توصیه کرد: از رفتار پرخطر جنسی بپرهیزند و از آرایشگر و دندان‌پزشک خود درخواست نمایند موارد بهداشتی را به‌طور کامل رعایت نمایند و چنانچه احتمال ابتلا به این ویروس را می‌دهند، سریعاً به مراکز بهداشت مراجعه و موضوع را با پزشک درمیان بگزارند.

منبع:شبکه اطلاع رسانی راه دانا

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *