آمار بیماران هپاتیت در مازندران بالاتر از میانگین کشور است

ساری-ایرنا-معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت که آمار بیماران مبتلا به هپاتیت CوB در این استان بالاترازمیانگین کشوری است.

دکتر محسن اعرابی روز پنجشنبه در سمینار یک روزه تازه های هپاتیت CوB درساری افزود : براساس طرح غربالگری در سال گذشته در این استان ۴۹۶ بیمار هپاتیت شناسایی شدند که ۶۱ نفراز این بیماران دارای هپاتیت C بودند.
وی اضافه کرد: در کل کشور ۱۱ هزار نفر بیمار هپاتیت ثبت شده است که دو هزار و ۱۰۰ نفر از این بیماران دارای نوع B هستند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت که مازندران سه درصد جمعیت کشور را در خود جای داده و باید به همین تناسب نیز بیماران هپاتیت داشته باشیم .
براساس احتساب ۳ درصد جمعیت مازندران از کل جمعیت ایران و تناسب آن با شناسایی این بیماران سهم این خطه شمال کشور باید بین ۳۰۰ تا ۳۳۰ نفر باشد.
دکتر اعرابی معتادان تزریقی، روابط جنسی، مصرف الکل، ارتباط با بیمار مبتلا را از راههای انتقال ویروس هپاتیت اعلام کرد و گفت که طبق آمار معتادان، افراد بالای ۶۰ سال، زنان باردار بیشتر در معرض این بیماری قرار می گیرند.
به گفته وی از لحاظ جنسیت نیز مردان سه برابر زنان بیشتر در معرض هپاتیت قرار دارند.
معاون دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت که آمار بیماران هپاتیت از سال ۲۰۱۳ رو به کاهش نهاد به طوری که در این سال در مقایسه با سال ۱۹۹۰ حدود ۹۰ درصد بیماران هپاتیتی کاهش یافت.
به گفته وی در این مدت آمار مرگ و میر ناشی از هپاتیت نیز حدود ۶۵ درصد کاهش داشته است.
*** نبود وحدت رویه درمانی چالش هپاتیت
قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی مازندران هم نبود وحدت رویه برای درمان هپاتیت را چالش اصلی این بیماری اعلام کرده است.
دکتر فرهنگ بابا محمودی گفت که باید دانشگاه های علوم پزشکی با برگزاری دوره های آموزشی و بهره گیری از تجربیات یکدیگر به یک وحدت رویه برای درمان این بیماری بپردازند.
هپاتیت، التهاب کبد است به طوری که با بروز التهاب باعث درد و تورم می شود، فقدان خونرسانی به کبد، سم، اختلالات خودایمنی، مصرف افراطی الکل، آسیب به کبد و مصرف بعضی داروهای خاص نیز می تواند باعث هپاتیت شود.
*** علائم هپاتیت CوB
از دست دادن اشتها، تهوع، استفراغ، ضعف و خستگی، درد شکم بخصوص اطراف ناحیه کبد، تیره شدن ادرار، یرقان و درد مفاصل است.

منبع: خبرگزاری قطره

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *