۳۵۰ هزار زندانی علیه هپاتیت B واکسینه شدند/ افزایش پزشکان خانواده در روستاها

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه ۳۵۰ هزار زندانی سال گذشته علیه هپاتیت B واکسینه شدند، گفت: برای هر ۲۰ تا ۵۰ هزار نفر نیز یک مرکز جامع خدمات سلامت تأسیس کرده ایم.

به گزارش خبرگزاری فارس، علی اکبر سیاری با اشاره به اینکه طرح تحول سلامت را با هفت برنامه و هشت پروژه آغاز کردیم، یادآور شد: مطالعات این طرح در حوزه بهداشت، اواخر سال ۹۲ و اجرای آن در نیمه دوم سال ۹۳ آغاز شد.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت با بیان اینکه اولویت اول ما روستاها بودند تصریح کرد: در شهرها نیز اولویت اول ما، حاشیه شهرها و شهرهای با جمعیت کمتر از ۲۰۰ هزار نفر بود.

سیاری با تاکید بر اینکه ۳۳۷ مرکز بهداشتی درمانی روستایی ساخته شده خاطرنشان کرد: ۲۵۹۰ پروژه جدید را در دست اقدام داریم که برای این تعداد پروژه، ۱۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار لازم داریم که ۸۰۰ میلیارد تومان آن را از طریق اعتبارات وزارت بهداشت و ۵۰ میلیارد تومان آن را از طریق دانشگاه های علوم پزشکی استان ها و خیرین سلامت تامین می کنیم.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت با اشاره به اینکه در حوزه شهری برای هر دو تا سه هزار نفر، یک کارشناس مراقبت سلامت در دولت یازدهم تامین شده است گفت: به ازای هر پایگاه سلامت، یک کارشناس تغذیه و یک کارشناس روان نیز تامین کرده ایم که کارشناسان تغذیه را به میزان ۵۹۷ نفر و کارشناسان سلامت روان را به میزان ۸۲۵ نفر تامین کرده ایم.

سیاری با تاکید بر اینکه جمعیت شهری که تا امروز از نظام خدمات سلامت شهری برخوردار شده اند، ۴۵ میلیون نفر هستند، تصریح کرد: در نظام نوین شهری، در حاشیه شهرها ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر را تحت پوشش قرار داده ایم.

وی با اظهار اینکه جمع کل پایگاه های سلامت تاکنون به ۳۶۶۴ پایگاه افزایش یافته، اضافه کرد: تعداد پایگاه های سلامتی که در دولت یازدهم ساخته و به بهره برداری رسیده، ۴۰۶ مرکز بوده است.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت با بیان اینکه برای هر ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر جمعیت، یک پایگاه سلامت راه اندازی کرده ایم خاطرنشان کرد: برای هر ۲۰ تا ۵۰ هزار نفر نیز یک مرکز جامع خدمات سلامت تاسیس کرده‌ایم.

سیاری با توضیح اینکه چرا جمعیت شهری در اولویت قرار دارد، عنوان کرد: سلامت مردم از ناحیه رفتاری و بیولوژیکی در خطر است که مصرف دخانیات، تغذیه ناسالم، کم تحرکی و مصرف الکل در زیرمجموعه خطرات رفتاری و فشار خون بالا، قند خون بالا، چاقی و اضافه وزن نیز در زیرمجموعه خطرات بیولوژیکی قرار دارند.

وی ادامه داد: این عوامل باعث ۷۶ درصد مرگ ایرانیان هستند که همگی در ذیل بیماری ها و ریسک فاکتورهای غیرواگیر دسته بندی می شوند و در دنیا برنامه ریزی شده که تا سال ۲۰۲۵، ۲۵ درصد این مرگ ها کاهش یابند.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت با اشاره به اینکه می خواهیم برای همه مردم کشور، پرونده الکترونیک سلامت راه اندازی کنیم افزود: اطلاعات سلامت ۴۱ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از مردم روستا و شهر در این سامانه الکترونیک درج شده که البته در مورد بعضی افراد، اطلاعات به کد ملی، نام، نام خانوادگی و بخشی از اطلاعات سلامت شان منحصر است اما در بسیاری دیگر، اطلاعات کامل است که این مسئله بیشتر در مورد سه استان فارس، قم و اردبیل مصداق دارد که به ترتیب، ۹۳، ۹۱٫۴ و ۸۷ درصد اطلاعات مردم این استان ها به سامانه الکترونیک وارد شده است.

سیاری با تاکید بر اینکه ۱۰ هزار کاربر در حال حاضر با این سامانه کار می کنند خاطرنشان کرد: ۱۶۷ میلیون خدمت در این سامانه ثبت شده است و در نظر داریم، دسترسی به اطلاعات ۹۰ درصد مردم را در این سامانه میسر کنیم، عوامل خطرساز سلامت آنها در حد ۹۰ درصد جمعیت تحت پوشش شناسایی کرده و برای ۹۰ درصدشان، ایراپن را اجرا کنیم.

وی با توضیح اینکه سازمان ملل، برنامه ای جهانی را به نام «پن» تدوین کرده افزود: ایران نیز در قالب این برنامه چهار ریسک فاکتور اعتیاد، سلامت روان، حوادث ترافیکی و روغن ترانس را در برنامه مخصوص خود گنجانده که تحت عنوان «ایراپن» اجرا می‌کند.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت با بیان اینکه ایراپن به طور پایلوت در چهار شهر شهرضای اصفهان، نقده و مراغه آذربایجان شرقی و بافق کرمان اجرا می شود اضافه کرد: برنامه داریم که کل جمعیت شهری ۳۰ تا ۷۰ ساله تحت پوشش این برنامه قرار بگیرند و باید پوشش این برنامه نیز به سطح ۹۰ درصد برسد.

سیاری با تاکید بر اینکه مردم در این طرح پایش سلامت می شوند گفت: به افراد کارت های رنگی داده می شود که افرادی که نمره بالای ۳۰ بگیرند کارت قرمز، نمره های زیر ۱۰، کارت سبز، نمره های ۱۰ تا ۲۰ کارت زرد و نمره های ۲۰ تا ۳۰ نارنجی می گیرند.

وی با اظهار اینکه از سازمان بهداشت جهانی ۱۰ نفر برای بازدید از این طرح به ایران آمدند و نسبت به کیفیت اجرای آن در ایران، ابراز رضایت کردند گفت: قرار شد در سال ۲۰۱۷، ایران در ردیف کشورهایی قرار بگیرد که باید به سازمان ملل گزارش طرح «پن» را ارائه کنند که این یک موفقیت بزرگ برای کشور ماست.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت با اشاره به تلاش های این معاونت برای اجرای سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در رابطه با جمعیت عنوان کرد: کارگاه های آموزشی متعددی را برای تشکیل و تحکیم خانواده برای ۹۵ درصد زوجین برگزار کرده ایم.

سیاری با اشاره به اینکه در جهت ناباروری، فرزندآوری و تک فرزندی هم کارگاه های بسیاری را برگزار کرده ایم تصریح کرد: کارگاه های زایمان زنان باردار را نیز برگزار کرده ایم که نتیجه اش، کاهش پنج درصدی زایمان در میان مادران باردار بوده است.

وی عنوان کرد: رشد فرزندآوری  به ۱٫۹ افزایش یافته و باید به ۲٫۱ افزایش یابد.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت با اظهار اینکه یک میلیون سفیر سلامت تربیت کرده ایم ،خاطرنشان ساخت: ۵۰۰ هزار سفیر سلامت دانش آموزشی در مقطع متوسطه و ۵۰۰ هزار سفیر سلامت خانواده تربیت کرده ایم که به ۲۰۰ هزار سفیر سلامت قبلی اضافه شده و در مجموع به یک میلیون و ۲۰۰ هزار سفیر سلامت می رسد.

سیاری با تاکید بر اینکه برنامه پنجم استراتژی HIV ایدز کشور را در شورای عالی سلامت و امنیت غذایی کشور تصویب کرده ایم گفت: ۱۷۰ پزشک را به طور ویژه در زمینه مبارزه با ایدز آموزش داده ایم که این برنامه را به مدت پنج سال اجرا کنند.

وی در مورد مبارزه با بیماری زندانیان توضیح داد: ۳۵۰ هزار زندانی در سال ۹۴ علیه هپاتیت B واکسینه شدند.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت با اشاره به جایزه ای که ایران در سال ۲۰۱۴ از سازمان جهانی FAO گرفت، افزود: ناامنی غذایی در ایران کمتر از پنج درصد است که این عدد در مورد کشورهای آمریکای شمالی، استرالیا و اروپا نیز صدق می کند.

سیاری با اظهار اینکه کم خونی مادران باردار به علت فقر آهن در ایران کمتر از بعضی کشورهای پیشرفته است، اضافه کرد: این نرخ در ایران ۱۴ و در عین حال در آمریکا ۱۷، فرانسه ۲۵ و استرالیا و آلمان ۲۴ درصد است.

وی در  مورد میزان تعداد پزشکان خانواده در روستاها و شهرهای کشور گفت: در روستاها ۶۸۵۲ پزشک عمومی خانواده و ۵۲۸۵ ماما داریم که باید گفت، طرح پزشک خانواده در دو استان فارس و مازندران و برای ۲۸ میلیون جمعیت روستایی و عشایری و شهرهای با جمعیت کمتر از ۲۰ هزار نفر اجرا می شود.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت در پاسخ به سوال دیگر درباره امکانات تهیه شده برای پزشکان خانواده در مناطق محروم تصریح کرد: در روستاها ۲۰۱۴۷ محل زیست پزشک خانواده داریم.

 

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *