پیام مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران به مناسبت “روز جهانی هپاتیت”

مدیر عامل سازمان انتقال خون گفت: مصمم به رسیدن به خطر صفر در هپاتیت‌های ویروسی از طریق خون و فرآورده‌های مشتق از خون و پلاسما هستیم.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی سازمان انتقال خون، ۲۸ جولای برابر با هفتم مرداد را سازمان جهانی بهداشت به عنوان روز جهانی هپاتیت اعلام کرده است.
به همین مناسبت مدیر عامل سازمان انتقال خون ضمن تبریک این روز به دست اندرکاران درمان این بیماری و آرزوی بهبودی برای بیماران مبتلا به هپاتیت در پیامی پیشگیری و خود مراقبتی را از مهمترین نکات سلامت خون و محافظت انسان در مقابل هپاتیت دانست.
دکتر علی اکبر پورفتح اله در پیامی به همین مناسبت گفت: سازمان انتقال خون به عنوان یکی از مهمترین نهادهای متولی سلامت، نقش مهمی در چرخه خون سالم در مراکز درمانی دارد و با تامین سلامت خون و پیشگیری از اشاعه هپاتیت و سایر عوامل عفونی منتشره از راه خون، سلامت جامعه را تضمین می کند.
وی با اشاره به شعار این روز جهانی “زندگی بدون هپاتیت” به نقش خود مراقبتی در جامعه و به خصوص اهدا کنندگان خون برای تامین سلامت خود و گیرنده خون خون تاکید کرد.
دکتر پور فتح اله با اشاره به برقراری استانداردهای بالا در فرآیندهای انتقال خون و آگاهی بخشی و آموزش به اهدا کنندگان و همکاری با شبکه هپاتیت کشور گفت: با دقت فزاینده در برنامه انتخاب اهدا‌کنندگان شاهد کاهش موارد هپاتیت در خون های اهدایی بوده ایم به طوری که طی ۱۰ سال گذشته شیوع هپاتیت B در جامعه اهدا‌کنندگان خون از ( ۶ دهم درصد) به کمتر از ( ۱۳صدم درصد) رسیده است و در زمینه هپاتیت C از (۱۵صدم درصد) ظرف ۱۰ سال گذشته با یک شیب کاهشی به ( ۴ صدم درصد) رسیده است.
وی شیوع هپاتیت B در جامعه عادی (۳تا۵ درصد) و در مورد هپاتیت C براساس گزارش های مختلف بین (۳ دهم درصد) تا (۵ دهم درصد) دانست.
دکتر پور فتح اله شیوع هپاتیت B,C در جمعیت اهدا‌کنندگان خون را ۱۰ برابر کمتر از جمعیت عمومی جامعه دانست. ایران با برخورداری از بهترین شاخص‌های سلامت خون یعنی کمترین شیوع عفونت های منتقله از خون از جمله هپاتیت B و C دارای سالمترین خون در میان کشورها است.
وی در مورد سلامت خون در کشورهای منطقه گفت: هپاتیت B در اهداکنندگان خون این مناطق از حدود (۱ درصد) تا (۴ درصد) است که اهدا کنندگان ایرانی با رقم (۱۵ صدم درصد) سالم ترین خون را به بیماران هدیه می‌کنند. پس از ایران، کشور ترکیه با رقم (یک و پانزده صدم درصد) و با فاصله زیاد از ما قرار می گیرد.
شیوع هپاتیت C نیز در اهدا‌کنندگان دو منطقه فوق از حدود (۴۵ صدم درصد) تا (۴ و ۵ دهم درصد) گزارش شده است. ایران با رقم (۵ صدم درصد) باز هم سالم ترین خون را به بیماران هدیه می‌کند، پس از ایران کشورهای تونس و ترکیه با (۳۹ صدم درصد) قرار می گیرند.
وی در آستانه ۹ مرداد روز ملی انتقال خون افزود: سازمان انتقال خون به همراه اهدا کنندگان مستمر خون مصمم به رساندن خطر انتقال هپاتیت های ویروسی از طریق خون، فرآورده های خونی و داروهای مشتق از پلاسما است و با برنامه ریزی در زمینه گسترش اهدای مستمر و فرهنگ سازی اهدای خون در جوانان متولد ۱۳۷۳ که واکسیناسیون هپاتیت B در بدو تولد را دریافت کرده اند مصمم است که پیشتاز کشورهای جهان برای رسیدن به دنیای بدون هپاتیت باشد.
0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *