نامه رییس شبکه هپاتیت به رییس فدراسیون فوتبال برای ریشه‌کنی هپاتیت C

رییس شبکه هپاتیت ایران در نامه‌ای به رییس فدراسیون فوتبال با اشاره به حرکت “دنی آلوز” در تقبل هزینه درمان ۳۰۰ بیمار بولیویایی مبتلا به هپاتیت سی، پیوستن فوتبالیست‌های کشور به جنبش ریشه‌کنی ویروس هپاتیت سی را خواستار شد.

به گزارش ایسنا، در نامه دکتر سید مؤید علویان به مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال ایران آمده است:« در دهه‌های گذشته، یکی از مهم‌ترین مشکلات بهداشتی که سالانه سلامت میلیون‌ها نفر را درگیر و منجر به ناتوانی و مرگ آن‌ها شد، هپاتیت‌های ویروسی بودند.

قابل توجه است که بدانید امروزه هپاتیت سی به تنهایی بیش از ایدز در دنیا قربانی می‌گیرد؛ با وجود این، توجه اندکی به هپاتیت‌های ویروسی معطوف است. عفونت مزمن هپاتیت “بی” و سی” نیازمند مدیریت و درمان است. درمان هپاتیت” بی” در بسیاری از موارد مادام العمر است؛ با این حال، درمان هپاتیت سی در سال‌های اخیر تغییرات اساسی یافته است؛ بطوریکه عفونت هپاتیت “سی” را می‌توان با داروهای جدید در طول مدت سه ماه در حدود ۱۰۰ درصد از بیماران ریشه کن کرد. با این وجود، این درمان های جدید هپاتیت “سی” گران قیمت هستند و برای بسیاری از بیماران مقرون به صرفه نیستند.
طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی و برنامه‌ای که در وزارت بهداشت مطرح شده، برنامه‌ریزی شده است تا در ۱۵ سال آینده هپاتیت سی را در ایران ریشه‌کن کنیم. لذا، با وجود ۱۹۰هزار مبتلا به هپاتیت “سی” در ایران درمان و کاهش نرخ ابتلا بدون کمک تک تک افراد جامعه میسّر نخواهد بود. لذا، پیرو حرکت بسیار زیبای دنی آلوز در تقبّل هزینه درمان ۳۰۰ بیمار بولیویایی مبتلا به این بیماری، از جوانان و فوتبالیست‌های غیور میهن عزیزمان دعوت می‌شود با پیوستن به جنبش ریشه کنی ویروس هپاتیت “سی” سهمی در این اقدام خداپسندانه داشته باشند.»
علویان در پایان نامه خود اظهار امیدواری کرده که این اقدام ورزشکاران به حرکتی نمادین در حفظ سلامت هم‌میهنان عزیزمان و کاهش آلام آنان مبدّل شود.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *