رییس مرکز تحقیقات بیماری‌های گوارش و کبد گیلان: شیوع هپاتیت B در گیلان ۲ درصد است

رییس مرکز تحقیقات بیماری‌های گوارش و کبد گیلان میزان شیوع هپاتیت B در استان را بسیار کم عنوان کرد و گفت: استان گیلان جزو استان‌های با شیوع زیر ۲ درصد این بیماری است و این میزان برای هپاتیت C کمتر از ۲ درصد است.

دکتر فریبرز منصور غنایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان این که ۲۸ جولای ( ۷ مرداد) از سوی سازمان جهانی بهداشت، روز جهانی هپاتیت نام‌گذاری شده است، اظهار کرد: هدف از این نام‌گذاری،  اطلاع رسانی به عموم مردم در مورد ریز فاکتورهای این بیماری و روش‌های پیشگیری از آن است.

وی با اشاره به میزان شیوع هپاتیت B در کشور ما طی حدود دو دهه گذشته تصریح کرد: میزان شیوع هپاتیت B در دو دهه گذشته بیش از ۵ درصد بود، اما از سال ۱۳۷۲ که واکسیناسیون نوزادان برای هپاتیت B در کشور اجباری شد، میزان شیوع هپاتیت B در اکثر نقاط کشور به کمتر از ۲ درصد رسید.

فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد استان گیلان با بیان این‌که این میزان در افراد زیر سی سال کشور به کمتر از یک درصد و در افراد زیر بیست سال نیز به کمتر از ۵ درصد رسیده است افزود: این امر نشان دهنده تاثیر مثبت برنامه واکسیناسیون هپاتیت B در کشور است.

رییس مرکز تحقیقات بیماری‌های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی گیلان خاطرنشان کرد: با توجه به درمان‌های خوراکی بسیار موثری که برای درمان هپاتیت C وجود دارد و با شناسایی افراد با ریسک بالا و تشخیص به موقع و درمان زودهنگام هپاتیت C می‌توان از بروز هپاتیت C در جامعه جلوگیری و هم‌چنین، از نارسایی کبد ناشی از این بیماری پیشگیری کرد.

منصورغنایی یکی از گروه‌های با ریسک بالا برای هپاتیت C را، بیماران همودیالیزی دانست و گفت: آمار مربوط به شیوع هپاتیت C در این گروه بیش از ۱۸ درصد بود که با درمان افراد مبتلا و جلوگیری از آلوده شدن دیگر بیماران همودیالیزی این آمار به زیر ۳ درصد رسیده و در مورد بیماران هموفیلی نیز می‌توان گفت این آمار از بالای ۴۰ درصد به زیر ۱۰ درصد کاهش یافته است.

وی با بیان این که در کشور حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار بیمار مبتلا به هپاتیت C وجود دارد که اغلب این مبتلایان افراد معتاد تزریقی هستند، یادآور شد: وجود داروهای جدید سبب شده که با تشخیص به موقع، هپاتیت ویروسی   B قابل کنترل و مانع از پیشرفت آن به سوی نارسایی مزمن کبدی شود.

رییس مرکز تحقیقات بیماری‌های گوارش و کبد گیلان ادامه داد: هپاتیت C با توجه به وجود داروهای بسیار موثر، کاملاً قابل درمان است به طوری که با تشخیص زودهنگام می‌توان این ویروس را کاملاً از بدن پاک و از پیشرفت این بیماری به سوی نارسایی مزمن کبدی جلو گیری کرد.

وی هم‌چنین میزان شیوع هپاتیت B در استان را بسیار کم عنوان کرد و گفت: استان گیلان جزء استان‌های با شیوع زیر ۲ درصد این بیماری است و این میزان برای هپاتیت C کمتر از ۲ درصد است، که می‌توان گفت در این مورد نیز استان گیلان جزء استان‌های با کمترین شیوع هپاتیت C است.

منصورغنایی در پایان یادآور شد: امروزه با وجود داروهای بسیار موثر در درمان هپاتیت C باید تمهیدات لازم برای شناسایی افراد مستعد در معرض خطر ( شامل معتادان تزریقی، زندانیان و افرادی که قبل از سال ۱۳۷۶ تزریق خون داشته‌اند و بیماران هموفیلی، تالاسمی و بیماران همودیالیز ) از نظر وجود هپاتیتدر نظر گرفته شود تا در صورت مثبت بودن بررسی‌ها، درمان موثر برای آنها  انجام شود.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *