جمشید مشایخی و احمدرضا درویش به عنوان حامیان انتقال خون تجلیل شدند

تهران -ایرنا -به منظور تجلیل از هنرمندان و ورزشکاران حامی فرهنگ اهدای خون، از جمشید مشایخی بازیگر سینما، احمدرضا درویش کارگردان سینمای کشور، داوود رفعتی داور بین المللی فوتبال و توحید سیف برقی رئیس کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال با اهدای نماد یادبود سازمان انتقال خون تقدیر شد.

به گزارش ایرنا از سازمان انتقال خون در چهلمین همایش سلامت و زندگی، مجید مختاری مدیر آزمایشگاه های تشخیص طبی و مرجع سازمان انتقال خون و دبیر پویش’ خود مراقبتی ورزشکاران اهداکننده مستمر خون’ گفت: رویکرد سازمان انتقال خون از ترویج اهدای هیجانی به سمت جذب و نگه داری اهداکنندگان مستمر، آگاه و مسئول تغییر کرده است .
وی خاطر نشان کرد: سازمان انتقال خون با شاخص اهدای ۲۷ به ازای هر ۱۰۰۰ نفر در بین کشورهای درحال توسعه و همچنین وجود ۵۰۰ هزار اهدا کننده مستمر در کشور شرایط بسیار خوبی از این نظر دارد.
مختاری گفت :خودمراقبتی اهداکنندگان مستمر خون یک فرصت بسیار مناسب برای نهادهای فرهنگی و متولیان امور جوانان در کشور است که از این طریق انگیزه های ایجاد یک الگوی زندگی سالم در بین جوانان را فراهم می کند.
وی تاکید کرد :افراد باید موضوع تشخیص و درمان بیماری ها را به متخصصین این امر بسپارند و با اظهار نظرهای اشتباه و گاهی تصورات نادرست در مورد وجود یک بیماری در خود یا اطرافیانشان آنها را به لحاظ روحی و روانی دچار مشکل نکنند.
مختاری ادامه داد: بوسیدن،در آغوش گرفتن، دست دادن و غذا خوردن بر سر یک سفره راه انتقال بیمارهایی مانند ایدز نیست، همه ما موظف هستیم با ایجاد فضای امن روانی برای این افراد بستر لازم را برای پیگیری روند درمان و همچنین بیان بیماری توسط این افراد را فراهم کنیم.
وی همچنین تاکید کرد تمامی موارد مشکلات کبدی که اصطلاحا هپاتیت نامیده می شوند ناشی از آلودگی به ویروس های HCV و HBV نبوده و افراد نباید با یک مشکل کبدی کوچک مثل کبد چرب خفیف برچسب هپاتیت را آنگونه که در جامعه از آن تلقی می گردد بر خود یا دیگران بچسبانند.
مختاری گفت: در بسیاری موارد ترس از عدم پذیرش اجتماعی و طرد شدن توسط اعضا خانواده و دوستان علاوه بر اینکه بیمار را دچار نوعی افسردگی و دست کشیدن از پیگیری درمان می کند، موجب پنهان کاری و کتمان بیماری توسط فرد می گردد که از زمینه های بسیار مهم و خطرناک شیوع و انتقال بیماری به دیگران است.
وی با تاکید بر اینکه امروزه بیماری های ویروسی کبد با پیشرفت های حاصله و درمان های حمایتی و اختصاصی قابل مهار و حتی درمان قطعی هستند، از مردم خواست در موارد ابتلای خود یا نزدیکانشان به این بیماری ها با حفظ آرامش و بدون ترس و پنهان کاری روند درمان را زیر نظر متخصصین واجد صلاحیت دنبال کنند.
در این همایش، جمشید مشایخی در رابطه با اهدای خون سخنانی ایراد کرد و مردم را به اهدای خون تشویق کرد.
چهلمین همایش سلامت و زندگی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تهران، شهرداری تهران، فدراسیون فوتبال، سازمان انتقال خون و شبکه هپاتیت ایران و با موضوعات هپاتیت و کبد چرب، روز ملی انتقال خون و پویش ‘خودمراقبتی ورزشکاران اهداکننده مستمر خون’ در تالار ایوان شمس برگزار شد.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *