برنامه ریشه‌کنی هپاتیت در کشور اجرا می‌شود

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت و درمان با اشاره به اجرای برنامه ریشه‌کنی هپاتیت در کشور گفت: این طرح در ۳ ماه آینده در سراسر استان گلستان و سپس در سراسر کشور اجرائی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گنبدکاووس، رضا ملک‌زاده ظهر امروز در جمع متخصصان قلب و عروق اظهار داشت: بیش از ۵۰ درصد از علت مرگ و میر و ناتوانی در کشور و استان گلستان سکته‌های قلبی و مغزی است.

وی افزود: برنامه‌ای پیشگیرانه برای سکته‌های قلبی و مغزی در نظر گرفته شده و در استان گلستان هم حدود ۱۰ سال گذشته پایلوت این طرح به اجرا درآمده و ما می‌خواهیم از این پس این طرح را عملیاتی و عمومی کنیم.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت و درمان تصریح کرد: تلاش داریم برای پیشگیری و جلوگیری از آن قبل از بیماری برنامه‌ریزی کنیم.

وی گفت: در کشور برای ریشه‌کنی بیماری هپاتیت B و  C برنامه‌‎هائی انجام شده و در استان  گلستان هم مطالعاتی انجام شده و اجرای این طرح برای نخستین بار در کشور است.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت و درمان با اشاره به اجرای برنامه ریشه‌کنی هپاتیت در کشور اظهار کرد: این طرح در ۳ ماه آینده در سراسر استان گلستان و سپس در سراسر کشور اجرائی می‌شود و تلاش داریم این طرح در سراسر استان ها نیز از سال آینده اجرا شود.

ملک‌زاده افزود: از ۱۷ سال پیش مطالعات شیوع بیماری سرطان مری که در استان گلستان آمار آن بالا بود، آغاز شده و خوشبختانه شیوع این بیماری کم شده است.

وی اظهار داشت: مطالعات ما نشان داد که ۵۰ درصد مردم استان گلستان بر اثر سکته‌های قلبی و مغزی جان خود را از دست می‌دهند و برهمین اساس این طرح ابتدا در استان گلستان آغاز شده است.

منبع: خبرگزاری قطره

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *