ابتلای ۲۵۰ هزار ایرانی به هپاتیت C/ بی‌اطلاعی ۹۰ درصد مبتلایان از بیماری

رئیس مرکز بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار نفر در کشور به هپاتیت C مبتلا هستند اما متأسفانه بیش از ۹۰ درصد از بیماران از بیماری خود بی‌اطلاع‌اند. برنامه حذف هپاتیت B نیز برای افراد زیر ۴۰ سال اجرا می‌شود.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، محمد مهدی گویا در همایش تازه‌های هپاتیت گفت: دنیا به سمت حذف بیماری‌های هپاتیت ویروسی تا سال ۲۰۳۰ می‌رود به همین منظور برنامه ۱۵ ساله تدوین شده تا بیماری‌هایی که با فرآورده‌های خونی ممکن است منتقل شوند را حذف کند.

وی با اشاره به وجود دو نوع ویروس هپاتیت B و C گفت: در کشور ما برنامه واکسیناسیون گسترده از سال ۷۲ اجرا شد و در سال ۸۵ گروه‌هایی از متولدین سال‌های ۷۰،‌ ۷۱ و ۶۴ واکسینه شدند چراکه واکسینه نسل جوان از راهبردهای مهم ما است اما در مورد هپاتیت B پیش‌گیری با واکسن وجود ندارد.

گویا ادامه داد: در دنیا روش درمانی مطمئنی برای هپاتیت C پیدا شده که ظرف سه تا ۶ ماه بهبودی حاصل شده و بیش از ۹۰ درصد بیمار بهبود می‌یابد. این امکان در کشور ما نیز فراهم شده است.

رئیس مرکز بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار نفر مبتلا به هپاتیت C در کشور وجود دارد. این در حالیست که بیش از ۹۰ درصد از بیماران از بیماری خود مطلع نیستند زیرا بی‌ سر و صداست و علامتی ندارد.

وی افزود: در منطقه مدیترانه شرقی کشور مصر با بیش از ۱۴ درصد جمعیت مبتلا و پاکستان با ۴ درصد جمعیت مبتلا در منطقه ما وجود دارند که برنامه‌های وسیعی را آغاز کردند.

وی ادامه داد: اکثر مبتلایان به هپاتیت در کشور اعتیاد تزریقی دارند و از سرنگ آلوده استفاده می‌کنند.

رئیس مرکز بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در رابطه با حمایت بیمه‌ای از بیماران هپاتیت گفت: تمهیداتی به کار گرفته شده تا قیمت دارو نسبت به قیمت بین‌المللی آن کاهش یابد. اکنون به یک دهم قیمت کاهش یافته و یک دوره درمان برای هر بیمار دو میلیون تومان است. در حال بحث و گفت‌وگو با بیمه سلامت ایرانیان هستیم تا به توافق برسیم و بیماران بیشتر زیر پوشش بیمه بروند.

گویا گفت: داروی هپاتیت B در کشور تولید می‌شود و داروهای درمان‌کننده هپاتیت C نیز در کشور وجود دارد.

وی افزود: همچنین برنامه حذف هپاتیت B را در برنامه داریم و قرار است افراد زیر ۴۰ سال را در این برنامه واکسینه کنیم.

منبع: خبرگزاری قطره

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *