آرایشگران و کارگران شهرداری کامیاران واکسینه شدند

سنندج- ایرنا- رییس مرکز بهداشت شهرستان کامیاران گفت: واحد پیشگیری و مبارزه با بیماری های مرکز بهداشت به مناسبت ۲۸ ژوئیه روز جهانی هپاتیت تمامی آرایشگران زن و مرد و کارگران شهرداری شهرستان کامیاران را واکسینه کردند.

آوات کریمی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه هپاتیت به انواع A، B، C و D تقسیم می شود افزود: در قرن اخیر ایدز و هپاتیت B دو بیماری بدون درمان هستند که باید به آنها توجه بیشتری شود.
وی با اشاره به بدون درمان بودن ایدز و هپاتیت بیان کرد: از طریق تزریق واکسن هایی در سه نوبت، می توان انسان را از ابتلا به هپاتیت B مصون ساخت.
کریمی با بیان آمارهای جهانی، کشوری و منطقه ای مبتلایان به هپاتیت، اهمیت موضوع را خاطرنشان و بر ضرورت آموزش های لازم در این خصوص تاکید کرد.
وی در خصوص انواع هپاتیت ها عنوان کرد: هپاتیت B در همه افراد ممکن است رخ دهد اما هپاتیت C بیشتر مربوط به افرادی است که رفتارهای پرخطر دارند.
به گفته او کسانی که اعتیاد تزریقی دارند و از سوزن و سرنگ مشترک استفاده می کنند، افرادی که به علت بیماری خاص نیازمند تزریقات مکرر هستند و کسانی که رفتارهای جنسی پر خطر دارند بیشتر در معرض ابتلا به هپاتیت C می باشند.
وی زندانیان را آسیب پذیرترین قشر در خصوص ابتلا به بیماری هپاتیت C دانست و بیان کرد: باید در این مکان ها از روش غربالگری که یک روش پیشگیری است برای شناسایی موارد مشکوک استفاده و روند درمان مبتلایان را تسریع کرد.
کریمی در خصوص نحوه آگاهی افراد از این بیماری گفت: آمارهای جهانی نشان می دهد ۹۰ درصد از افرادی که مبتلا به هپاتیت هستند از بیماری خود اطلاع ندارند.
رییس مرکز بهداشت شهرستان کامیاران به علائم این بیماری اشاره و اضافه کرد: هپاتیت C ظاهر خفیفی دارد مانند هپاتیت B علائم تب و زردی پوست را ندارد.
او گفت: هر تزریقی که رعایت نشود ممکن است راه ابتلا به هپاتیت C باشد و در نظام سلامت کشور ما خوشبختانه تزریقات افراد عادی مشکلی ندارد و بیشتر معتادانی که تزریق مشترک می کنند دچار این بیماری می شوند.
کامیاران در جنوب سنندج واقع شده است.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *