عوارض مصرف غیر منطقی داروهای تزریقی

سلامت نیوز:یک مسؤل سازمان غذا و دارو – عوارض مصرف غیر منطقی داروهای تزریقی را تشریح کرد.به گزارش سلامت نیوز به نقل از تسنیم، صفورا محبی – معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی فسا اظهار داشت: متاسفانه براساس بررسی‌های صورت گرفته توسط مرکز ADR (ثبت و بررسی عوارض ناخواسته دارویی)، بیش از ۵۰٪ عوارض به ثبت رسیده در این مرکز ناشی از مصرف داروهای تزریقی بوده است.

وی همچنین گفت: اثربخشی داروهای تزریقی لزوماً بیشتر از داروهای خوراکی نیست، لذا در مواردی که امکان استفاده از اشکال غیر تزریقی داروها وجود دارد، از مصرف فرآورده‌های تزریقی اجتناب شود.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی فسا در ادامه افزود: داروهای تزریقی می‌توانند منجر به بروز عوارض خاصی شوند که با مصرف فرآورده‌های غیرتزریقی، غیرممکن یا کمتر امکان پذیر است. از جمله این عوارض می‌توان به مواردی نظیر آسیب به عصب در محل تزریق، آسیب به عروق در محل تزریق، آبسه یا سایر عوارض در محل تزریق، خون مردگی و خونریزی‌های زیرپوستی، ایجاد زخم و باقی ماندن جای آن در محل تزریق اشاره کرد.

به گزارش ایفدونا – محبی ادامه داد: همچنین احتمال انتقال بیماری‌های عفونی مانند هپاتیت B، هپاتیت C و ایدز در میان بیماران، کادر درمانی و عموم جامعه در اثر تزریق‌های غیرضروری افزایش می‌یابد. بدیهی است یکی از راه‌های پیشگیری از انتقال این بیماریها، کاهش تجویز و مصرف غیرضروری داروهای تزریقی است.

محبی در خاتمه خاطرنشان کرد: کنترل و درمان عوارض ناشی از داروهای تزریقی، در بسیاری از موارد، نسبت به سایر اشکال دارویی مشکل تر است، لذا به منظور پیشگیری از بروز این قبیل عوارض، از تجویز و مصرف غیرضروری داروهای تزریقی خودداری شود
منبع:خبرگزاری قطره

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *