آگاهی رسانی به حدود ۴۱۰۰ نفر از جمعیت عمومی شهر تهران، نتیجه ی اولین کمپین دانشجویی هپاتیت ایران

به مناسبت روز جهانی هپاتیت این کمپین با همکاری مرکز پژوهش های دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تهران و شبکه همکار مراکز پژوهشی دانشجویی منطقه ی تهران، اداره کل سلامت شهرداری تهران و روابط عمومی متروی تهران برگزار شد.

در این کمپین دانشجویان ۹ دانشگاه علوم پزشکی شهر تهران (تهران، شهید بهشتی، بقیه الله (عج)، ایران، آزاد اسلامی، ارتش، علوم بهزیستی و توانبخشی، تربیت مدرس و دانشگاه شاهد) و تعدادی از شهر های دیگر از جمله، شیراز، اراک، سمنان، دزفول و نجف آباد شرکت داشتند و تعداد ثبت نام اولیه ی دانشجویان ۱۵۰ نفر بود.

کارگاه آمادگی شرکت در کمپین با حضور جناب آقای دکتر علویان، ریاست شبکه هپاتیت ایران در دو بخش برگزار شد. در بخش اول آموزش های علمی در مورد بیماری هپاتیت، شیوع آن و راه های پیشگیری، تشخیص و انتقال آن به دانشجویان داده شد. در بخش دوم نیز دانشجویان با نحوه ی برخورد با مردم، آموزش به آن ها و شیوه کلی اجرای پروژه آشنا شدند. در انتهای کارگاه نیز دکتر علویان، درمورد اهمیت موضوع هپاتیت های ویروسی و ضرورت اجرای این حرکت داوطلبانه برای دانشجویان سخنرانی کردند.

از تعداد ۱۵۰ نفر ثبت نام کننده برای شرکت در کمپین، تنها حدود ۹۰ نفر در کارگاه آموزشی شرکت کردند. و بدلیل نیاز به آگاهی اولیه درباره ی ماهیت این بیماری، تنها افرادی که در کارگاه هپاتیت شرکت کرده بودند، در برنامه ی حضور در ایستگاه های مترو قرار داده شدند.

ایستگاه های مترو مکان هایی هستند که اقشار مختلف جامعه، درسنین و مشاغل مختلف از آن استفاده می کنند، امکان دسترسی به جامعه ای بزرگتر با تنوع بالا در این مکان ها وجود دارد. لذا ایستگاه های مترو از مناسب ترین مکان ها برای دستیابی به جامعه ی هدف انتخاب شدند.

قبل از برگزاری کمپین، لازم بود که هماهنگی با مترو و شهرداری انجام و مجوزهای لازم کسب شود. سپس بروشورهایی به زبان ساده، درمورد هپاتیتB، هپاتیت C و کبد چرب تهیه و تنظیم شد و با تیراژ هرکدام ۴۵۰۰ عدد به چاپ رسید. پوسترها و بروشورهای سازمان جهانی هپاتیت، به زبان فارسی ترجمه شدند.

برنامه ای چیده شد که در سه روز سه شنبه، چهارشنبه و پنجشنبه، پنجم الی هفتم مرداد ماه ۱۳۹۵، دانشجویان بصورت همزمان در ۴ ایستگاه متروی تهران از ساعت ۱۰ صبح الی ۷ بعد ازظهر حضور داشته باشند و درباره ی بیماری هپاتیت به عموم جامعه آموزش های لازم را ارائه دهند.

خوشبختانه کمپین برگزار شده، شروع خوبی برای افزایش سطح آگاهی مردم بود و با استقبال زیاد مردم مواجه شد. حدود ۴۱۰۰ نفر به صورت چهره به چهره آموزش دیدند، بروشور آموزشی، پیکسل و دستبند حاوی شعار No hep را دریافت کردند و افرادی که نیاز به انجام آزمایش هپاتیت داشتند، جهت انجام آزمایش رایگان به آزمایشگاههای طرف قرارداد معرفی شدند.

 

روز جهانی هپاتیت در تهران

روز جهانی هپاتیت در تهران

روز جهانی هپاتیت در تهران

روز جهانی هپاتیت در تهران