الکل براي کبد يک سم است و نوشيدن آن بيماري کبد را وخيم تر مي کند.

اگر شما مبتلا به هپاتيت سي هستيد، بايد بدانيد که محافظت از کبد در برابر آسيب ها بسيار مهم است چون اين بيماري يکي از عوامل اصبي ابتلا به سيروز کبدي يا سرطان کبد مي تواند باشد که هر دو کشنده اند.

ويروس هپاتيت سي با وارد شدن به بدن تمرکز خود را بر روي کبد آغاز کرده و مي تواند به سلول هاي کبد آسيب برساند. تلاش بدن براي ترميم اين آسيب و خلاص شدن از شر ويروس مي تواند منجر به بروز التهاب شود. در طول مدت زمان، اين التهاب منجر به بروز سيروز شديد و يا حتي سرطان کبد خواهد شد.

مهمترين گام براي حفظ کبد در شرايط سالم، درمان هپاتيت سي مزمن با روش هاي دارويي ترکيبي است که به طور چشمگيري باعث توقف آسيب به کبد مي شود. علاوه بر اين ۶ مرحله نيز براي کمک به سلامت کبد در مبتلايان به هپاتيت سي معرفي شده است:

اجتناب از الکل: به گفته دکتر جنسن؛ الکل براي کبد يک سم است و نوشيدن آن بيماري کبد را وخيم تر مي کند. بهترين توصيه براي مبتلايان به هپاتيت سي پرهيز کامل از هر گونه نوشيدني الکلي است.

به حداقل رساندن مصرف استامينوفن: مدير مرکز بيماري هاي کبدي دانشگاه پزشکي شيکاگو توصيه مي کند استفاده از داروهاي ضد درد حاوي استامينوفن به کمتر از ۲ هزار ميلي گرم در روز بايد کاهش يابد. استامينوفن خود خطر آسيب کبدي را افزايش مي دهد.

بحث در مورد استفاده از داروها و مکمل ها با پزشک: برخي از داروها توسط کبد متابوليزه شده و ممکن است آسيب به آن را وخيم تر کند. حتي برخي مکمل هاي به اصطلاح طبيعي نيز در بازار با عملکرد کبد تداخل ايجاد مي کنند و منجر به عوارض جانبي شديد مي شوند. در مورد استفاده از داروها و مکملهاي در دسترس، از پزشک خود مشورت بخواهيد.

حفظ وزن مناسب از طريق رژيم غذايي و ورزش: اضافه وزن مي تواند سبب ساخت چربي در کبد شده و مقاومت به انسولين و آسيب کبدي را ايجاد کند. حفظ وزن سالم از طريق ورزش و رژيم غذايي سرشار از ميوه و سبزيجات و غلات سبوس دار در مبتلايان به هپاتيت سي مهم است.

تزريق واکسن: مبتلايان به هپاتيت سي در برابر هپاتيت آ و ب بايد واکسينه شوند.

قرار ملاقات با پزشک براي معاينات منظم: هر سه تا شش ماه يک بار، بسته به شدت بيماري و نوع درمان، بايد تحت معاينات پزشک قرار بگيريد و آنهم براي ارزيابي مراحل مراقبت از بيماري.